Etyk: nie dojdziemy do jednolitej oceny eutanazji

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 czerwca 2016 12:21


Etyk: nie dojdziemy do jednolitej oceny eutanazji

Nie dojdziemy do jednolitej oceny, czy eutanazja jest etyczna. Wypracowanie uniwersalnego stanowiska w kwestii tak kontrowersyjnej, jak eutanazja, możliwe jest co najwyżej na gruncie przepisów prawnych. A i to z trudem - mówi etyk, prof. Paweł Łuków.

Jest tak dlatego, że "społeczeństwa są zróżnicowane, a nie istnieje jeden system norm etycznych, który jest akceptowany przez wszystkich" - podkreślił.

Pytany o to, czy dyskusja na temat eutanazji będzie w przyszłości łatwiejsza, niż obecnie - prof. Paweł Łuków z Uniwersytetu Warszawskiego zauważył, że jest to uzależnione od kultury życia publicznego.

Czy możemy i jesteśmy zdolni decydować o swoim losie?
- Kluczowa jest umiejętność dyskusji z ludźmi, z którymi się nie zgadzamy, lub którzy w naszej opinii mają błędne poglądy moralne. Jeżeli będziemy potrafili z takimi ludźmi rozmawiać, to możemy liczyć na uzgodnienie stanowisk przynajmniej w zakresie regulacji prawnej - uważa. - Większość z nas pewnie tęskni za tym, by prawo sankcjonowało nasze przekonania moralne. Ale jest to tęsknota, która w pluralistycznym społeczeństwie raczej szybko się nie spełni - zastrzegł etyk.

Z punktu widzenia badań etyków, w dyskusji na temat eutanazji można wymienić dwa najważniejsze dylematy - zauważył prof. Łuków. Pierwszy dotyczy punktu widzenia pacjenta: jak dalece jednostka może decydować o swoim losie? Czy wolno jej podjąć decyzję tak dramatyczną, jak to, aby zakończyć życie wcześniej?

- Często kwestionuje się możliwość podjęcia takiego postanowienia przez osoby zainteresowane: czy na pewno są zdolne do podjęcia rozsądnej i przemyślanej decyzji w tak fundamentalnej sprawie? - mówi prof. Łuków.

Pole do nadużyć?
Drugi dylemat dotyczy perspektywy profesjonalistów medycznych i tego, czy do ich obowiązków lub uprawnień należy również odebranie życia pacjentowi na jego żądanie.

- Profesjonaliści medyczni zadają zasadnicze pytanie: w jakim stopniu tego typu działania są zgodne z moralnymi celami medycyny. Przecież zadaniem lekarza, mówią, nie jest odbieranie życia, ale jego ratowanie - zauważył. I dodał, że nie jest to opinia spotykana wyłącznie wśród lekarzy.

Naukowiec mówił też o zagrożeniach związanych z prawną dopuszczalnością eutanazji, będących przedmiotem dyskusji etyków.

- Pojawiają się pytania, o to, czy legalizacja eutanazji nie będzie zachętą do nadużyć w postaci celowego eliminowania osób słabszych? Czy potrafimy stworzyć prawo, które zapobiegnie takim nadużyciom? Czy umiemy dostatecznie dobrze ocenić wiarygodność żądania śmierci? A może to wołanie o pomoc? - wymieniał.

Rodzaje przyspieszonej śmierci
W sferze publicznej za eutanazję uważa się niemal każde działanie związane z przyspieszeniem śmierci osoby nieuleczalnie chorej lub bliskiej śmierci. Jednak na gruncie etyki odróżnia się eutanazję od tzw. samobójstwa w asyście lekarza czy wspomaganego samobójstwa - tłumaczył profesor.

Eutanazję w tym ujęciu definiuje się dosyć wąsko, jako zamierzone pozbawienie życia osoby, która jest nieuleczalnie chora, znajduje się w terminalnym stadium choroby, cierpi ponad możliwość zniesienia bólu i wyraźnie żąda pozbawienia jej życia.

Wspomagane samobójstwo również dotyczy osoby, która jest nieuleczalnie chora, znajduje się w terminalnym stadium choroby i cierpi ponad możliwość zniesienia bólu. Jednak w tym wypadku rola lekarza jest inna. Lekarz lub pracownik medyczny dostarcza wiedzę i ewentualnie środki, za pomocą których pacjent może popełnić samobójstwo - opowiadał prof. Łuków.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.