Eutanazja: jakie obowiązują przepisy w różnych krajach UE

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 czerwca 2016 08:49


Eutanazja: jakie obowiązują przepisy w różnych krajach UE Holandia była pierwszym krajem świata, który - w 2001 roku - zalegalizował eutanazję po latach debaty publicznej na ten temat. Fot. Fotolia

Jedynymi krajami Unii Europejskiej, które dopuszczają czynną eutanazję, są Holandia, Belgia i Luksemburg. W innych krajach prawo w różnym stopniu reguluje tzw. wspomaganą śmierć, pomoc w samobójstwie albo zaprzestanie leczenia prowadzące do śmierci.

HOLANDIA

Holandia była pierwszym krajem świata, który - w 2001 roku - zalegalizował eutanazję po latach debaty publicznej na ten temat, choć w praktyce tolerowano ją już wcześniej. Obwarowano ją szeregiem warunków. Pacjent musi doznawać cierpień nie do zniesienia, a jego choroba musi być nieuleczalna. Musi on być świadom swego stanu i na tej podstawie sam składa dobrowolny i samodzielnie przemyślany wniosek o przedterminową śmierć. Zarówno chory, jak i jego lekarz muszą być przekonani, że nie istnieje żadne inne rozwiązanie, a podjęcie ostatecznej decyzji wymaga konsultacji drugiego lekarza.

Wszystkie przypadki muszą być zgłaszane zewnętrznej komisji, złożonej z lekarza, prawnika i specjalisty etyka. Eutanazję przeprowadza zawsze lekarz. Polega to zwykle na dożylnym podaniu tiopentalu, który wprowadza pacjenta w stan śpiączki, a następnie podaje się środek o nazwie pankuronium (znany pod handlową nazwą Pavulon), który powoduje zwiotczenie mięśni oddechowych i w konsekwencji śmierć.

Pacjent musi mieć co najmniej 12 lat, przy czym w przypadku nieletnich w wieku 12-16 lat wymagana jest zgoda rodziców. W czerwcu 2015 roku stowarzyszenie holenderskich pediatrów opowiedziało się za przyznaniem prawa do eutanazji dzieciom poniżej 12 roku życia, ale taka nowelizacja nie została jeszcze uchwalona. Natomiast w 2006 roku prawo do eutanazji rozszerzono, dopuszczając ją - na żądanie rodziców - w przypadku noworodków, które przyszły na świat z ekstremalnymi defektami.

Liczba eutanazji w Holandii z roku na rok rośnie. W 2014 roku przeprowadzono ich 5 306, czyli o ok. 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Stwierdzono po fakcie, że cztery zgłoszone przypadki przeprowadzono niezgodnie z prawem.

BELGIA

W 2002 roku w ślady Holandii poszła Belgia. Również tam możliwość eutanazji obwarowano bardzo surowymi warunkami. Dopuszcza się uśmiercenie pacjenta przez lekarza pod warunkiem, że pacjent, świadomy i w pełni władz umysłowych, prosi o to na piśmie, wielokrotnie, dobrowolnie, w sposób przemyślany, bez zewnętrznej presji.

Pacjent musi uskarżać się na stałe i nie dające się zaakceptować cierpienie fizyczne lub psychiczne, którego nie da się uśmierzyć i które jest wynikiem ciężkiego schorzenia. Możliwa jest prośba wyrażona w oświadczeniu złożonym na zapas, a także za pośrednictwem osoby trzeciej wybranej przez pacjenta i niezainteresowanej materialnie jego śmiercią.

Belgia jest jedynym krajem, który dopuszcza eutanazję niezależnie od wieku, od czasu rozszerzenia tej możliwości w 2014 roku na dzieci nieuleczalnie chore, zdolne do samodzielnego podjęcia decyzji i rozumiejące jej nieodwracalne konsekwencje. O zdolności małego pacjenta do podjęcia decyzji decyduje psycholog, a zgodę na eutanazję muszą wyrazić rodzice.

W 2015 roku zgłoszono w Belgii 2 021 przypadków eutanazji - z roku na rok ta liczba jest wyższa. Uważa się jednak, że ich rzeczywista liczba jest wyższa.

LUKSEMBURG

Ustawę legalizującą eutanazję w Luksemburgu uchwalono w 2008 roku. Jest ona dopuszczalna wobec terminalnie chorych oraz osób cierpiących na nieuleczalne choroby jedynie po wielokrotnie, wyraźnie wyrażonym oświadczeniu woli przyspieszonej śmierci, co za przykładem Belgii nazywane jest "testamentem życia". Konieczna jest także zgoda dwóch lekarzy i konsylium ekspertów.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.