Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej Osób Dojrzałych - w grudniu



PAP/Rynek Seniora - 19 listopada 2018 10:13


Twórcy po 60. roku życia pokażą swoje prace w ramach 9. edycji organizowanego w Poznaniu Festiwalu Niezależnej Twórczości Filmowej Osób Dojrzałych "Wyścig Jaszczurów", który odbędzie się w grudniu. Do końca listopada organizatorzy czekają na zgłoszenia od seniorów - filmowców i fotografików.

W tym roku przegląd odbędzie się 6 grudnia w poznańskiej Scenie na Piętrze. Przygotowywane przez Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury PTAAAK wydarzenie jest, jak twierdzą organizatorzy, unikatowym festiwalem w skali kraju.

Głównym warunkiem stawianym twórcom jest ograniczenie wiekowe - artysta musi mieć przynajmniej 60 lat. Jeżeli dzieło przygotował zespół twórców, seniorem musi być przynajmniej jeden z nich.

- Podczas festiwalu seniorzy mogą spotkać się ze swoimi rówieśnikami mającymi podobne zainteresowania twórcze, a może tylko hobby. My im to ułatwiamy - dla nich stworzyliśmy to wydarzenie - powiedział prezes PTAAAK Krzysztof Wodniczak.

Od roku przyjmowane są produkcje zrealizowane za pomocą smartfona. Jak podkreślił Wodniczak, filmowanie za pomocą tego urządzenia jest dostępne dla niemal każdego użytkownika.

- Festiwal Niezależnej Twórczości Filmowej Osób Dojrzałych, to z pewnością nie jest impreza z pierwszych stron gazet. Nie znaczy to jednak, że nie spełnia oczekiwań seniorów - artystów, osób wrażliwych na otaczające nas zjawiska społeczne. Wypełnia w ten sposób niszę artystyczną i z pewnością jest potrzebny - stwierdził Wodniczak.

Według organizatorów przedsięwzięcia, "Wyścig Jaszczurów" to jedyna w Polsce impreza filmowa adresowana do osób posiadających "poważne doświadczenie życiowe". Została stworzona na przekór innym niezależnym przeglądom filmowym w Polsce, których organizatorzy zaczęli wprowadzać ograniczenia wiekowe dla twórców.