Forum Rynku Seniora: będzie projekt ustawy o monitorowaniu sytuacji osób starszych
Autor: MK/Rynek Seniora   18 czerwca 2015 10:33

Zwieńczeniem dotychczasowych prac Komisji Polityki Senioralnej będzie projekt ustawy o monitorowaniu sytuacji osób starszych w Polsce - zapowiedział podczas I Forum Rynku Seniora poseł Michał Szczerba, przewodniczący Komisji.

- Celem wprowadzenia tej ustawy będzie nałożenie na Prezesa Rady Ministrów obowiązku przedstawiania w Sejmie rocznego, interdyscyplinarnego raportu poświęconego sytuacji osób starszych w Polsce - wyjaśnił.  

Dodał, że podobne rozwiązanie funkcjonuje w Niemczech już od kilku lat. Dzięki niemu członkowie Bundestagu mają na bieżąco informacje na temat działań podejmowanych w związku ze starzeniem się społeczeństwa.

Szczerba przypomniał także o inicjatywach, które już zostały wdrożone: - Od 30 listopada 2013 r., wskutek zmian w ustawie o samorządzie gminnym samorządy mogą powoływać u siebie Rady Seniorów. W tej chwili jest już ich w Polsce ponad 100, działają we wszystkich większych miastach.

Innym przedsięwzięciem, które jest planowane są obrady I Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów, które zaplanowano na 1 października. – W czasie tego spotkania przedstawiciele 460 delegatów spotka się na sali plenarnej i w obecności ministrów, marszałka sejmu sformułują swoje postulaty - powiedział Szczerba.

Podkreślił także konieczność integracji działań związanych z polityką senioralną. - Odniosę się w tym miejscu do geriatrii, tutaj nasze oczekiwania są bardzo duże - stwierdził.

Tłumaczył: - W planach jest powołanie Instytutu Geriatrii, ale w naszej ocenie potrzebny będzie również Instytut Gerontologii Społecznej. Instytuty te mogłyby ze sobą współpracować m.in. w zakresie przygotowywania raportu, który zgodnie z zamysłem ustawy o monitorowaniu sytuacji osób starszych ma przedstawiać rząd. 

 I Forum Rynku Seniora, organizowane przez wydawcę i redakcje portali rynekseniora.pl, rynekzdrowia.pl oraz miesięcznika Rynek Zdrowia odbywa dziś (18 czerwca) w Warszawie. Około 300 osób uczestniczy w czterech sesjach tematycznych poświęconym wyzwaniom związanym ze starzejącym się społeczeństwem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.