Forum Rynku Seniora: system wyłoży się na braku pielęgniarek
Autor: WOK/Rynek Seniora   18 czerwca 2015 14:20

W Polsce na 1 tysiąc pacjentów przypada tylko 5 pielęgniarek, podczas gdy np. w Szwajcarii - trzykrotnie więcej. W naszym kraju osoby wykonujące ten zawód są, w większości placówek, nie tylko nisko wynagradzane, ale także traktowane w niewłaściwy sposób - podkreśla prof. Mirosław Wysocki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

- Na tak poważnych brakach kadrowych w pielęgniarstwie, w obliczu coraz szybciej starzejącego się społeczeństwa, w najbliższej przyszłości może wyłożyć się cały system opieki na do osobami w podeszłym wieku - ostrzegał prof. Wysocki podczas podczas I Forum Rynku Seniora (Warszawa, 18 czerwca 2015 r.).

Przyznał, że na szczęście są szpitale, w których pielęgniarki mają możliwości rozwoju zawodowego, wchodzą w skład zespołów terapeutycznych, a ich zarobki są znacznie wyższe w niż pielęgniarska średnia krajowa. - Szkoda, że takich placówek jest u nas bardzo mało - powiedział profesor.

Przypomniał, że w ciągu minionego ćwierćwiecza tzw. oczekiwana długość życia mieszkańców Polski wzrosła o 7 lat. - Jak widać, demokracja sprzyja zdrowiu. To naprawdę duże osiągnięcie, nie powinniśmy tego kwestionować - apelował.

- Nadal jednak mamy poważny problem z coraz wyższą zapadalnością na choroby sercowo-naczyniowe. Stanowią one przyczynę aż 45 proc. zgonów w naszym kraju - mówił.

Profesor przypomniał też, że mimo postępów w polskiej onkologii nadal mamy jeden z najgorszych wskaźników 5-letnich przeżyć w najczęściej występujących nowotworach. Choroby te wciąż są w Polsce odpowiedzialne za ok. 25 proc. zgonów.

- Jeżeli chodzi o opiekę nad starszymi osobami, wśród wielu problemów chciałbym wskazać na chorobę Alzheimera. W Polsce cierpi na nią obecnie ok. 300 tysięcy osób. Niestety, państwo polskie jest zupełnie do tego nieprzygotowane - stwierdził prof. Wysocki.

Dodał, że rodziny osób z chorobą Alzheimera są pozostawione samym sobie, brakuje zorganizowanych, systemowych form opieki oraz pomocy zarówno dla samych pacjentów, jak i ich najbliższych.

W opinii profesora, projektowana ustawa o zdrowiu publicznym oraz stworzenie map potrzeb zdrowotnych może przyczynić się do lepszego planowania i koordynacji działań różnych instytucji w zakresie leczenia oraz opieki nad starszymi osobami.

- Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny już w latach 2013-2014 stworzył tego rodzaju mapy. Mam nadzieję, że te, nad którymi obecnie pracuje Ministerstwo Zdrowia, będą doskonalsze - powiedział prof. Mirosław Wysocki.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.