Francja: tysiące emerytów wyszło na ulice Paryża

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   16 marca 2018 11:28


Francja: tysiące emerytów wyszło na ulice Paryża Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Tysiące emerytów wzięły w czwartek (15 marca) udział w pochodzie protestacyjnym na ulicach Paryża przeciwko zwiększeniu z inicjatywy prezydenta Emmanuela Macrona "w imię solidarności międzypokoleniowej" opodatkowania emerytur wyższych niż 1 283 euro miesięcznie.

Reforma wdrożona z dniem 1 stycznia dotyczy 60 proc. francuskich emerytów, którzy otrzymują świadczenie przekraczające tę kwotę. Uzyskane w ten sposób środki mają zostać użyte na zrekompensowanie obniżki składek na fundusz pomocy bezrobotnym i na ubezpieczenie zdrowotne.

Uczestnicy demonstracji zwołanej przez dziewięć francuskich związków zawodowych, w tym Powszechną Konfederację Pracy (CGT) i Siłę Robotniczą (FO), przeszli przez centrum Paryża, protestując przeciwko "wykorzystywaniu" i "wyżymaniu" emerytów.

Na kilku transparentach niesionych przez uczestników pochodu umieszczono wizerunek prezydenta Macrona w stroju Robin Hooda, który zamiast ubogich obdarowuje zrabowanymi pieniędzmi bogatych.

Macron w przemówieniu wygłoszonym w środę w Tours w środkowej Francji do emerytów apelował do nich: "Proszę was o maleńki wysiłek: pomóżcie mi w pobudzeniu francuskiej gospodarki".

Jest to pierwsza rządowa reforma dokonywana kosztem sektora ludności, który masowo zagłosował na Macrona przeciwko skrajnie prawicowej kandydatce Marine Le Pen.

Rząd francuski zapowiada na lato 2019 roku generalną reformę systemu emerytalnego: 39 obecnych systemów naliczania emerytur ma zastąpić jeden, wspólny dla wszystkich Francuzów.

Francuskie związki zawodowe zwołały na 22 marca strajk urzędników przeciwko rządowym planom likwidacji 120 tys. stanowisk urzędniczych w sektorze publicznym.

Tego samego dnia odbędzie się także strajk francuskich kolejarzy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR