Francja zapłaci opiekunom niesamodzielnych za "prawo do wytchnienia"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 października 2016 12:40


Francja zapłaci opiekunom niesamodzielnych za "prawo do wytchnienia" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W związku z trwającym właśnie we Francji "błękitnym tygodniem", polegającym na organizowaniu wydarzeń aktywizujących seniorów, prezydent François Hollande wezwał do jak najszybszej realizacji nowej ustawy zapewniającej pełną publiczną opiekę osobom niesamodzielnym. Zapisy, które weszły w życie we wrześniu, m.in. gwarantują opiekunom "prawo do wytchnienia", czyli pomoc do 500 euro rocznie.

W siedzibie prezydenta Francji zainaugurowano we wtorek (4 października) "błękitny tydzień", coroczną akcję skierowaną do ludzi starszych. W tym roku, w związku z wejściem w życie nowej ustawy, hasło imprezy brzmi: "W każdym wieku budować społeczeństwo".

Nad ustawą pracowano ponad 10 lat
Ustawę uchwalono w zeszłym roku, ale przepisy wykonawcze do niej ogłoszono we wrześniu. Hollande mówiąc o niej podkreślił, że jego rząd "przywrócił uznanie i godność ludziom starszym".

Dodając, że "ta ustawa jest bardzo ważna", prezydent wezwał władze terenowe do jak najszybszego zastosowania w praktyce nowego prawa, które pozwoli na "podjęcie nowej, globalnej polityki, ogólną mobilizację i wzięcie w opiekę (seniorów), a nie tylko na poprawę świadczeń".

Francuskie rządy pracowały nad ustawą od 2004 r. Chodziło przede wszystkim o zapewnienie pełnej publicznej opieki osobom, które straciły samodzielność, ale kryzys spowodował, że na ambitne plany nie było środków.

Ponad 20 proc. Francuzów przekroczyło sześćdziesiąty rok życia, a proporcja ta będzie systematycznie wzrastać. Już dziś samorządy departamentalne obawiają się, że zabraknie pieniędzy na ambitne projekty prewencji wypadkom, dostosowywania mieszkań i przede wszystkim na "spersonalizowane zasiłki samodzielności", z których korzysta już ponad 1,2 miliona osób.

"Prawo do wytchnienia", mieszkania wspomagane i miejsca w domach opieki
Ustawa przewiduje rozwój tzw. srebrnej gospodarki, przyszłej "kopalni miejsc pracy", grupującej różnorodną pomoc techniczną i zatrudniającej pracowników codziennej opieki. Członkom rodziny opiekującym się osobami niesprawnymi ustawa gwarantuje "prawo do wytchnienia", pomoc, której wysokość wynosić ma do 500 euro rocznie.

 - Państwo spełniło swój obowiązek - oświadczył prezydent Hollande, zapowiadając, że przed zakończeniem jego mandatu (maj 2017) do potrzeb osób niesprawnych dostosowanych zostanie 80 tys. mieszkań i przybędzie 25 tys. miejsc w domach "specjalnej opieki dla starszych osób niesamodzielnych".

Obserwatorzy, zwracając uwagę, że prezydent ostatnio ma liczne wystąpienia o charakterze socjalnym. Tłumaczą to rozpoczęciem kampanii przedwyborczej.

Wtorkowe przemówienie - twierdzi komentator dziennika "Les Echos" - "stworzyło okazję do podkreślenia różnicy z prawicą i przede wszystkim z Alainem Juppe, który według Pałacu Elizejskiego posuwa się najdalej w zakwestionowaniu systemu opieki społecznej".

"Błękitny tydzień" polega na organizowaniu spotkań, koncertów i innych imprez o charakterze integracyjnym, mających wciągnąć seniorów do aktywnego w nich uczestnictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR