Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej zorganizowała wystawę o obliczach starościJW/Rynek Seniora - 02 listopada 2016 15:58


Od środy (2 listopada) do końca miesiąca można oglądać wystawę „Oblicza starości w Wielkopolsce”. Zbiór portretów dotykający tematu starości będzie eksponowany w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich od strony ulicy Agrykola. Organizatorem inicjatywy jest fundacja Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”.

Projekt „Oblicza starości w Wielkopolsce” powstał z inicjatywy prof. Małgorzaty Gardy. Realizatorami są studenci i osoby związane z Pracownią Cyfrowej Edycji Obrazu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na fotografiach, wykonanych m.in. przez studentów, widnieją postacie seniorów.

- Starsze pokolenie zostało pokazane przez pryzmat ich zawodowych i życiowych doświadczeń. Celem wystawy jest zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat starości, poprzez przedstawienie sylwetek seniorów. Wystawa jest próbą pokazania indywidualności osób starszych oraz budowania porozumienia międzypokoleniowego. Atutem zdjęć jest ich ponadczasowy charakter. Fotografie seniorów uruchamiają w nas autorefleksję i nie pozostają bez znaczenia - mówi Jolanta Kwaśniewska, prezes Fundacji „Porozumienie Bez Barier”, organizatorka wystawy.

- Znając projekt „Oswajanie starości” fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie Bez Barier”, pomyślałam o stworzeniu zbioru fotografii odchodzącego pokolenia ludzi, których życiorysy są splotem działań zamierzonych i jednocześnie skutkiem okoliczności, na które bohaterowie nie mieli żadnego wpływu. Ich spełnionych i niespełnionych marzeń. Spojrzenia wstecz opartego na doświadczeniu - tłumaczy prof. Małgorzata Garda - autorka koncepcji.

Partnerami wydarzenia są Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Projekt finansowany jest przez m. st. Warszawa. Wystawę można oglądać nieodpłatnie.