Fundusze unijne stymulują działania na rzecz gospodarki senioralnej
Autor: MK/Rynek Seniora   06 maja 2015 13:29

Regionalny Program Operacyjny, ale także programy unijne o charakterze ponadnarodowym - to źródła, z których mogą pozyskiwać środki firmy i instytucje z Opolskiego działające na rzecz seniorów - mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa.

Sytuacja demograficzna Opolszczyzny sprawia, że kwestia zapewnienia odpowiedniej infrastruktury przeznaczonej dla osób starszych i w podeszłym wieku ma ogromne znaczenie.

- Mamy całkiem duży potencjał, jeśli chodzi zapewnienie seniorom na przykład miejsc w domach opieki - mówi Roman Kolek. - Z drugiej strony, mamy też duże potrzeby - dodaje. Tłumaczy, że gorzej wygląda sytuacja, jeśli chodzi o finansowanie tych świadczeń. 

Wicemarszałek podkreśla, że podstawowym instrumentem, za pomocą którego władze województwa będą wspierać działania na rzecz rozwoju gospodarki senioralnej są fundusze unijne.  

RPO stwarza nowe możliwości 
Na Opolszczyźnie ruszyły już pierwsze konkursy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020.  - W  ramach prowadzonych postępowań konkursowych o środki mogą ubiegać się zarówno jednostki samorządu terytorialnego, jak i podmioty komercyjne - wyjaśnia.

W całym programie, podzielonym na jedenaście osi priorytetowych, przewidziano co najmniej kilka działań, w ramach których można ubiegać się o dofinansowanie na przedsięwzięcia adresowane do seniorów.

 - Zainteresowane podmioty powinny zwrócić szczególną uwagę na konkursy ogłaszane w ramach dziesiątej osi priorytetowej - „Inwestycje w infrastrukturę społeczną” – tłumaczy Roman Kolek. 

Środki na infrastrukturę zdrowotną 
Jednym z działań zapisanych w tej części RPO jest Działanie 10.1  „Infrastruktura społeczna na rzecz wyrównywania nierówności w dostępie do usług”. Zostało ono podzielone na dwie części.   

- Pierwsza to poddziałanie 10.1.1, w ramach którego można ubiegać się o środki na infrastrukturę ochrony zdrowia, głównie w zakresie profilaktyki zdrowotnej mieszkańców regionu. Pula pieniędzy przeznaczonych na ten cel to 48 mln euro - informuje wicemarszałek woj. opolskiego.  

- W przypadku tego poddziałania na razie nie możemy ruszyć z konkursami. Problemem jest brak mapy potrzeb zdrowotnych województwa. Czekamy na jej opracowanie - dodaje.   

Środki na infrastrukturę społeczną i integrację społeczną
Druga cześć to poddziałanie 10.1.2, w ramach którego ogłaszane będą konkursy na dofinansowanie do inwestycji w tzw. „infrastrukturę usług społecznych”. Tu jest do wzięcia łącznie 23 mln euro. O te pieniądze będą mogli się ubiegać wszyscy ci, którzy chcą budować domy dziennego pobytu, środowiskowych domów pomocy społecznej czy miejsca opieki całodobowej.

- Kolejną ważną z punktu widzenia gospodarki senioralnej częścią RPO jest ósma oś priorytetowa, z której środki przeznaczone są na integrację społeczną - informuje Kolek.  

Konkursy ogłaszane tu będą w ramach:  
- Działania 8.1 „Dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych i społecznych”, w ramach którego finansowane będą przedsięwzięcia związane m.in. z rozwojem usług opiekuńczych nad osobami zależnymi (w tym starszymi i niepełnosprawnymi), poprawą dostępu do mieszkań chronionych/wspomaganych/treningowych, 

- Działania 8.2 „Włączenie społeczne”, 
- Działania 8.3 „Wsparcie podmiotów ekonomii społecznej”.    

- W ramach tych konkursów przewidujemy dofinansowywanie różnych form wsparcia - tłumaczy Kolek.  - Bardzo dobrze oceniam założenia programu Senior-WIGOR, nasze przedsięwzięcia mogłyby stanowić lokalną wersję tego programu.    

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.