Fuszara: seniorzy doświadczają przemocy i są dyskryminowani

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   24 października 2014 16:51


Fuszara: seniorzy doświadczają przemocy i są dyskryminowani

Trzeba zbudować system pomocy instytucjonalnej, by wesprzeć jedną z grup silnie dyskryminowanych w Polsce, doświadczającą przemocy domowej, czyli seniorów - postuluje pełnomocnik rządu ds. równego traktowania prof. Małgorzata Fuszara. 


- Seniorzy to grupa rzadko wspominana w kontekście dyskryminacji, a jest ona w ich przypadku wielopostaciowa i pojawia się właściwie we wszystkich sferach życia - wskazała. Podkreśliła, że osoby starsze stanowią 19,6 proc. populacji Polski, a według danych Eurostatu w 2020 r. będą jedną czwartą naszego społeczeństwa.

Według pełnomocniczki wyzwania dotyczące gwarantowania praw dla tej grupy dotyczą nie tylko zdrowia - dostosowania usług do ich potrzeb, zwiększenia liczby geriatrów, zwrócenia personelowi medycznemu uwagi, by traktować ich podmiotowo, z godnością.

Wskazała na konieczność zbudowania systemu przeciwdziałającego przemocy w rodzinie wobec osób starszych. Jak mówiła, doświadczają jej głównie kobiety ze wsi i mniejszych miejscowości. Przemoc ta może mieć charakter fizyczny, psychiczny i ekonomiczny polegający np. na zabraniu renty czy emerytury.

- Żeby móc skorzystać ze swoich praw, trzeba wyjść z domu, znaleźć instytucję, która może pomóc. Ale jeśli ktoś jest bezradny w domu, to może mieć z tym wielkie problemy. Stąd wyzwanie przed państwem, by rozbudować system pomocy instytucjonalnej, by w takich sytuacjach interweniować i wspierać - powiedziała Fuszara.

Pełnomocniczka przypomniała, że premier Ewa Kopacz mówiła w expose o tworzeniu domów dziennego pobytu dla seniorów, jako jednej z form opieki nad nimi. Fuszara dodała do tego potrzebę stworzenia kadry opiekunów zawodowych, którzy byliby wykwalifikowani w świadczeniu usług właśnie dla osób starszych.

Fuszara mówiła o dyskryminacji seniorów 24 października w Warszawie, podczas seminarium poświęconego równości w dostępie do praw gwarantowanych Konwencją o Ochronie Praw Człowieka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.