Gang oszustów na tzw. wnuczka wyłudził blisko milion złotych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 marca 2016 08:45


Gang oszustów na tzw. wnuczka wyłudził blisko milion złotych W latach 2008-2009 grupa przestępcza oszukała około 250 osób i wyłudziła prawie milion zł. Fot. Michael Coghlan/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Na kary od roku do 2 lat więzienia skazał w środę (9 marca) wrocławski sąd pięcioro ostatnich oskarżonych w procesie oszustów na tzw. wnuczka. Wcześniej w osobnych procesach skazano kilkanaście osób. Gang wyłudził prawie milion zł od blisko 250 osób.

Jak powiedział w uzasadnieniu wyroku sędzia Mariusz Więcek, skazane w ostatnim procesie osoby pełniły trzeciorzędną rolę w całym procederze m.in. odbierały pieniądze od oszukanych lub zakładały konta w banku, na które przelewano pieniądze.

- Główni sprawcy i organizatorzy tej grupy przestępczej usłyszeli surowsze wyroki bezwzględnego więzienia. Sąd nie ma jednak wątpliwości, że przestępstwo wyłudzeń na tzw. wnuczka jest szczególnie nikczemne, o ogromnym nasyceniu złej woli. Dlatego sąd wziął to pod uwagę wymierzając karę sprawcom pełniącym trzeciorzędną rolę - mówił sędzia.

Z pięciu skazanych w środę trzech usłyszało wyroki bezwzględnego więzienia w wymiarze od 2 lat do 2 lat i 2 miesięcy. Dwie osoby skazano na rok i półtora roku więzienia w zawieszeniu na okres próby 3 i 5 lat.

Sąd nakazał również wszystkim skazanym naprawienie uczynionej szkody. Mają oni zwrócić konkretnym poszkodowanym osobom kwoty od kilkuset złotych do nawet 9 tys. zł.

Jak powiedziała prokurator Elżbieta Orzeł, w latach 2008-2009 grupa przestępcza oszukała około 250 osób i wyłudziła prawie milion zł. Działała głównie we Wrocławiu i Krakowie, ale również i w kilku mniejszych dolnośląskich miejscowościach.

- W poprzednich procesach skazano kilkanaście osób. Najsurowszą karę 3 lata więzienia otrzymał szef tej grupy. Przyznał się do winy i wpłacił 100 tys. zł na poczet naprawienia szkody. W procesie przygotowawczym zabezpieczyliśmy też inny majątek na ten cel. Podobnie jak sądowi zależało nam, by sprawcy naprawili poczynione szkody - powiedziała prokurator.

Dodała, że w tej sprawie wciąż poszukiwany jest jeden z organizatorów grupy, za którym rozesłano list gończy.

Wyrok nie jest prawomocny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.