Gdańsk aktywizuje i integruje. Trwa kampania „Każda szkoła wspiera seniora - łączymy pokolenia”

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 kwietnia 2017 09:28


Gdańsk aktywizuje i integruje. Trwa kampania „Każda szkoła wspiera seniora - łączymy pokolenia” Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

„Każda szkoła wspiera seniora - łączymy pokolenia” - to tytuł kampanii, której celem jest aktywizacja i integracja pokoleniowa mieszkańców Gdańska. Ideą jest, aby szkoła wspierała chociaż jedną samotną lub niepełnosprawną osobę 60+ z najbliższej okolicy.

Konsultant ds. komunikacji społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku, Sylwia Ressel zachęca placówki edukacyjne do włączenia się w trwającą w tym roku akcję MOPR pod hasłem: "Każda szkoła wspiera seniora - łączymy pokolenia".

Wyjaśniła, że chodzi o to, aby instytucja edukacyjna wspierała na stałe chociaż jedną samotną, często schorowaną lub niepełnosprawną osobę 60+ z najbliższej okolicy. Ideą jest, aby szkoła, poprzez uczniów - wolontariuszy nie tylko pomagała seniorowi w pokonywaniu trudów codzienności, ale też włączyła go w życie szkoły i młodzieży.

- Zaprzyjaźniony senior uczestniczy więc w ważnych wydarzeniach, uroczystościach edukacyjnych, sportowych, otrzymuje możliwość włączenia się w życie dzieci i nastolatków - tłumaczy Ressel.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk podkreśla, że "Każda szkoła wspiera seniora - łączymy pokolenia" jest kolejną akcją w mieście, która ma nie tylko aktywizować i integrować społecznie mieszkańców, ale i bardzo wyraźnie zbliżać pokoleniowo.

- Doświadczenie naszych gdańskich seniorów jest bezcenne. Korzystanie z niego zawsze jest przywilejem - podkreślił.

Ressel poinformowała, że w Gdańsku już kilka placówek, m.in. Zespół Szkół Zawodowych nr 9 oraz XXI Sportowe Liceum Ogólnokształcące, które opiekują się seniorami ze swoich dzielnic. Zakres wsparcia ustala szkoła i senior, podopieczny MOPR. W ramach opieki uczniowie - wolontariusze odwiedzają seniora w domu, pomagają zrobić zakupy, towarzyszą w spacerach. Podopieczny senior zapraszany jest też na ważne imprezy, koncerty szkolne.

- Dzięki temu seniorzy zyskują możliwość uczestniczenia w życiu młodzieży, bycia na bieżąco w sprawach młodszego pokolenia. Mają z kim pośmiać się i zapominają o problemach związanych np. ze zdrowiem - przekonuje Ressel. Oceniła, że jest to też okazja, aby młodzież poznała seniorów, otworzyła się na ich problemy.

Poinformowano, że MOPR posiada listę osób starszych w dzielnicach, zainteresowanych uzyskaniem wsparcia szkolnego.

MOPR w Gdańsku udziela osobom starszym wsparcia m.in. w prowadzeniu gospodarstwa domowego, samoobsłudze, utrzymaniu higieny oraz zaleconej przez lekarza pielęgnacji.

W Gdańsku działają też 33 kluby, z których może korzystać każda osoba starsza, zainteresowana aktywnością społeczną. Kluby organizują m.in. imprezy kulturalne, spotkania świąteczne, zajęcia sportowo-rehabilitacyjne, włączają się w organizację imprez lokalnych oraz spotykają się z członkami innych klubów.

W Gdańsku organizowanych jest wiele przedsięwzięć mających na celu aktywizację środowiska osób starszych. Realizowane są np. projekty: Bezpieczny senior, Senior seniorowi (bardziej aktywni wspierają swoich, często samotnych i niepełnosprawnych rówieśników z dzielnicy), zajęcia z zakresu obsługi komputera, wykłady na temat diety, ruchu, zdrowia, prawa.

Rok temu GUS podał, że w końcu 2014 r. w 38,5-milionowej Polsce, 8,5 mln osób miało 60 lat i więcej. Stanowiło to ponad 22 proc. całej populacji. Urząd szacuje, że w 2025 r. po sześćdziesiątce będzie ponad 10 mln. osób, czyli prawie 28 proc. wszystkich, w 2035 r. już 11,4 mln (32 proc.), w 2050 r. - ich udział wzrośnie do ponad 40 proc. (13,7 mln).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR