Gdańsk dofinansuje 34 projekty skierowane do seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   18 lutego 2016 08:51


Gdańsk dofinansuje 34 projekty skierowane do seniorów W Gdańsku mieszka ok. 120 tys. osób po 60 r.ż. Fot. kishjar?/Flickr.com (CC BY 2.0)

Lekcje języków obcych, warsztaty wokalne i rękodzielnicze czy nauka tańca to tylko niektóre z propozycji skierowanych do 120 tys. gdańskich seniorów, które dofinansuje lokalny samorząd.

Przedsięwzięcia skierowane do gdańszczan, którzy są już na emeryturze, uzyskały dofinansowane w konkursie na realizację zadań publicznych. O miejskie środki ubiegało się 58 projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe. Komisja konkursowa wybrała 34 spośród nich. Łącznie na realizację tych przedsięwzięć miasto wyda 170 tys. zł.

Jak poinformowała Olimpia Schneider z referatu prasowego gdańskiego magistratu, wśród zwycięskich projektów znalazły się zarówno te, które dotyczą seniorów mieszkających w konkretnych dzielnicach, jak i te, które mają objąć swoim zasięgiem wszystkich gdańszczan w wieku emerytalnym.

W tej pierwszej kategorii dominują projekty związane z zajęciami edukacyjnymi i artystycznymi, w tym kursy językowe i komputerowe, warsztaty rękodzielnicze, spotkania muzyczne i wokalne czy warsztaty związane ze zdrowym odżywianiem. W ofercie znalazły się też cykle zajęć psycho-edukacyjnych i sportowo-rekreacyjnych a także spotkań, które mają aktywizować i integrować gdańszczan starszego pokolenia.

Jedna z fundacji chce też zaoferować seniorom porady prawne. Inna chce ich nauczyć radzenia sobie w nagłych wypadkach, w tym udzielania pierwszej pomocy. Kolejna zaoferowała cykl zajęć dotyczących bezpieczeństwa oraz zajęcia ruchowe "bezpieczny upadek". W zestawie zajęć są także te, które mają pomagać seniorom integrować się z młodszym pokoleniem, w tym warsztaty komputerowe adresowane do dziadków, babć i wnuków.

Wśród projektów obejmujących swoim zasięgiem całe miasto, największą dotację (17,5 tys. zł) otrzymała Fundacja Innowacji Wspierających Samodzielność "Niezależni", która - już po raz czwarty, chce zorganizować w Gdańsku doroczny Pomorski Piknik Seniora realizowany w czerwcu z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Osób Starszych. Jak poinformowała Schneider w zeszłorocznej edycji Pikniku wzięło udział kilkuset gdańszczan, w tym roku akcja ma być adresowana do całych rodzin, a w programie przewidziano m.in. pokazy artystyczne, muzyczne, zajęcia sportowe i plastyczne dla dziadków oraz wnucząt.

Innym dużym projektem, który otrzymał finansowanie (w wysokości 10 tys. zł) jest Gdański Fundusz Senioralny realizowany przez Regionalne Centrum Wolontariatu. W ramach Funduszu na wsparcie swojej działalności mogą liczyć małe, nieformalne, często kilkuosobowe grupy osób starszych. Mogą ubiegać się o dofinansowanie wszelkiej działalności, która będzie aktywizować środowisko: od wycieczek, po działania klubów sąsiedzkich itp.

W ubiegłych latach w ramach Funduszu Senioralnego o dofinansowanie mogły starać się grupy liczące co najmniej pięć osób, a maksymalna dotacja wynosiła 500 zł. Za tę sumę seniorzy z Dolnego Miasta wydali np. przewodnik po zabytkach swojej dzielnicy (sami zrobili zdjęcia, przygotowali teksty i zadbali o druk). Były też projekty charytatywne: np. seniorzy przygotowywali różne wyroby rękodzielnicze, które potem sprzedawali, by zysk przekazać hospicjum.

Finansowane przez samorząd zajęcia dla seniorów dobrano w taki sposób, by stworzyć ofertę dla seniorów mieszkających w różnych punktach miasta.

W Gdańsku mieszka nieco ponad 460 tysięcy osób. Około 120 tysięcy spośród nich ukończyło 60 lat. Jak poinformowała Schneider, w mieście działa około 60 klubów i kół seniorów współpracujących z samorządem. - Trudno określić, ile jeszcze grup nieformalnych prowadzi działania np. przy parafialnych, osiedlowych domach kultury lub zakładach pracy - wyjaśniła. W mieście funkcjonują też Uniwersytety Trzeciego Wieku skupiające ok. 3,5 tys. słuchaczy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.