Gdańsk: kandydat PiS zapowiada utworzenie 10 domów dziennej opieki

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 października 2018 11:08


Gdańsk: kandydat PiS zapowiada utworzenie 10 domów dziennej opieki Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński zapowiedział, że w przypadku wygranej chce utworzyć w Gdańsku 10 domu dziennej opieki dedykowanych seniorom i osobom wymagającym rehabilitacji. Seniorzy mieliby też tańszy wstęp na miejskie baseny.

Obietnicę związaną z utworzeniem w Gdańsku dziesięciu domów dziennej opieki Płażyński złożył na konferencji prasowej zorganizowanej w środę (10 października) w Nowym Porcie w Gdańsku. Przypomniał, że jest to jeden z jego "sześciu niezwykle istotnych projektów infrastrukturalnych dla całego Gdańska".

Płażyński wyjaśnił, że domy dziennej opieki nie miałyby pełnić funkcji "domów spokojnej starości", ale zapewniać opiekę "w ciągu tych ośmiu godzin w ciągu dnia". Miałyby one być przeznaczone dla "seniorów, którzy wymagają opieki, bo na przykład potrzebują rehabilitacji, albo nie mogą zostać sami w domu, bo - ze względów zdrowotnych - ta opieka powinna być zapewniona, ale też nie wymagają całodobowej hospitalizacji".

Kandydat Zjednoczonej Prawicy dodał, że placówki takie miałyby być przeznaczone dla osób, którymi na co dzień opiekuje się rodzina, a które wymagają opieki "w czasie, gdy dzieci, wnukowie muszą iść do pracy, muszą zarabiać".

Płażyński chciałby, by powstało co najmniej 10 takich domów, a każdy z nich byłby przeznaczony na minimum 30 osób. Domy miałyby oferować "opiekę geriatryczną i rehabilitacyjną" oraz - jak powiedział - opiekę związaną z "pomaganiem w codziennych sprawach, które często są kłopotliwe, bo np. wymagają dłuższego spaceru czy pójścia gdzieś na drugi koniec Gdańska". - Domy byłyby takimi lokalnymi centrami wsparcia - podkreślił.

Kandydat chce też zaproponować specjalne preferencje dla seniorów, którzy chcieliby korzystać z miejskich basenów. - Te baseny w Gdańsku zaczęły powstawać, jest już ich kilka, powinny one być jednak powszechne. Budujemy bardzo drogie baseny, a z drugiej strony ceny za wejście na te baseny są takie, że seniorów między innymi nie bardzo stać na to, by z tej infrastruktury korzystać" - powiedział Płażyński. Dodał, że basen to jest najzdrowsza forma aktywności sportowej, bo nie obciąża stawów. "Jest dla osób w każdym wieku - podkreślił.

Jego zdaniem korzystanie z basenów jest "bardzo ważnym aspektem profilaktyki, który chce w Gdańsku prowadzić". Mówił, że gdańskie baseny są "za drogie" i dlatego dla osób, które mają Kartę Mieszkańca, chce wprowadzić zniżkę w wysokości 50 proc. - A więc przy biletach ulgowych dla seniorów wejście na baseny miejskie kosztować będzie 6 zł, co - myślę - jest taką stawką, która gwarantuje, że większość seniorów będzie mogła się na te wizyty na gdańskich basenach decydować - powiedział.

Płażyński chciałby też "wzmocnić" pomoc świadczoną osobom starszym i niepełnosprawnym w ich domach. Miałaby się w nią włączyć - jak wskazał - "w ramach wolontariatu gdańska młodzież". Zdaniem Płażyńskiego młodzi ludzie mogliby się w ten sposób uczyć "empatii, obowiązkowości, sprawiedliwości" i "doceniać rolę niepełnosprawnych, seniorów".

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR