Gdańsk: seniorzy otrzymają pół tysiąca "kopert życia"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   10 kwietnia 2018 20:25


Gdańsk: seniorzy otrzymają pół tysiąca "kopert życia" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

500 Gdańskich Kopert Życia, przeznaczonych dla służb medycznych np. przy ratowaniu życia i zdrowia, otrzymają samotni seniorzy, osoby w bardzo zaawansowanym wieku, a także niepełnosprawne i przewlekle chore.

Koperta życia to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, w której przechowuje się wypełnioną kartę informacyjna i np. wypisy ze szpitala, oraz naklejki na lodówkę. W ub. roku do potrzebujących pomocy mieszkańców Gdańska, głównie starszych, samotnych i schorowanych, trafiło 3,8 tys. takich kopert. Koordynatorem i organizatorem kampanii "Gdańska Koperta Życia" jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia.

Jak poinformowała we wtorek (10 kwietnia) Sylwia Ressel, konsultantka ds. komunikacji społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku, koperty dostarczą potrzebującym pracownicy socjalni i opiekunowie MOPR. Zapewniła, że jeśli osób potrzebujących będzie więcej, to zostanie zamówionych więcej kopert.

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk podkreślił, że kolportaż kopert "ma wymiar długofalowy, nie jest akcją, a ciągle rozwijanym procesem, obejmującym nowe kręgi odbiorców".

- Dbamy o aktywizację, integrację, ale i szeroko rozumiane bezpieczeństwo osób starszych, niepełnosprawnych, często samotnych, które nie mogą liczyć na pomoc rodziny czy znajomych - dodał. - Koperty życia mogą uratować człowieka - podkreślił.

Ressel zaznaczyła, że pracownicy socjalni, którzy będą dostarczać zestawy potrzebującym mieszkańcom, mogą też pomóc w wypełnieniu karty informacyjnej. Będzie ona zawierała m.in. podstawowe informacje o stanie zdrowia, grupie krwi, chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach i osobach do kontaktu.

Formularz w plastikowym zamykanym etui zostanie umieszczony w lodówce podopiecznego. Zestaw uzupełnia nalepka na drzwi chłodziarki, która jest wskazówką dla ratownika medycznego lub lekarza, że koperta życia jest wewnątrz. Jest też karta ICE (ang. In Case of Emergency, anglojęzyczny skrót oznaczający dosłownie "w nagłym wypadku") do noszenia np. w portfelu (zawiera m.in. nazwisko właściciela i informacje o zgodzie lub jej braku na pobranie narządów).

- Te informacje mogą być na wagę życia. Służby medyczne przybyłe na pomoc np. samotnemu seniorowi natychmiast mogą zapoznać się z danymi o stanie pacjenta, podjąć decyzję, jak zadziałać, który lek podać, by wsparcie było jak najlepsze i najskuteczniejsze - tłumaczy Ressel.

MOPR pozyskał koperty bezpłatnie z Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia (GOPZ). Partnerami programu są m.in. Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności i Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku oraz Centrum Medyczne Synexus.

W ubiegłym roku w partnerskiej akcji pracownicy GOPZ i MOPR przekazali potrzebującym, głównie starszym, samotnym i schorowanym mieszkańcom, 3800 kopert. Obie instytucje kupiły odpowiednio 2300 i 1500 kopert.

Idea koperty życia narodziła się w krajach anglosaskich, gdzie takie rozwiązanie promowali ratownicy medyczni. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR