Gdańsk: w programie wyborczym J. Wałęsy m.in. bon opiekuńczyPAP/Rynek Seniora - 04 lipca 2018 09:13


Wprowadzenie bonu opiekuńczego - to jeden z celów programu społecznego Jarosława Wałęsy - kandydata PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska. W poniedziałek (2 lipca) Wałęsa poinformował, że kandydatem na wiceprezydenta ds. społecznych jest Dominik Kwiatkowski.

Swojego potencjalnego zastępcę ds. polityki społecznej, Wałęsa zaprezentował w Gdańsku na konferencji prasowej. Poinformował, że Kwiatkowski od 13 lat współpracuje z Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta, jest też prezesem Fundacji Społecznie Bezpieczni.

Kwiatkowski zapowiedział "działania na poziomie dzielnic", które miałyby je wzmocnić. - Dzisiaj w Gdańsku funkcjonuje mniej więcej 17 klubów sąsiedzkich i domów sąsiedzkich. Nie wszystkie są dotowane na odpowiednim poziomie. Chcielibyśmy to zmienić, chcielibyśmy żeby podstawy dotowania klubów i domów sąsiedzkich były stabilne, tak, żeby można było rozwijać działalność społeczną właśnie na tym poziomie - powiedział Kwiatkowski. Jak dodał, jego plan zakłada powołanie klubów bądź domów sąsiedzkich w każdej dzielnicy.

Kolejny pomysł zakłada wprowadzenie bonu opiekuńczego "dla najbardziej potrzebujących osób" o wartości ok. 150 zł miesięcznie. - Chcemy, żeby to osoba decydowała, na co będzie wydawała te pieniądze. Będzie to opcja fizjoterapii, wsparcia w gotowaniu obiadów, pomocy przedmedycznej itp. - wyjaśnił Kwiatkowski.

Wałęsa poinformował, że w najbliższym czasie skoncentruje się na spotkaniach z mieszkańcami Gdańska, aby poznać ich potrzeby. Zapowiedział, że "w swoim czasie" przedstawi kandydatów na kolejnych wiceprezydentów Gdańska.