Gdańsk: warsztaty albo turniej brydżowy ze środków funduszu senioralnego

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   06 kwietnia 2016 11:17


Gdańsk: warsztaty albo turniej brydżowy ze środków funduszu senioralnego Gdański Fundusz Senioralny to sposób na realizację pasji seniorów. Fot. Jordi Escuer, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Trwa nabór wniosków do Gdańskiego Funduszu Senioralnego. - Pozyskane fundusze seniorzy mogą wydać dosłownie na wszystko, byle tylko dana inicjatywa aktywizowała starsze pokolenie i była działaniem prospołecznym - powiedziała Agnieszka Buczyńska, koordynująca projekt w RCW.

Projekt ma służyć aktywizacji miejscowych seniorów, a realizuje go Regionalne Centrum Wolontariatu (RCW) w Gdańsku, które środki na ten cel pozyskało z grantów przyznawanych przez lokalny samorząd organizacjom pozarządowym.

Przedsięwzięcie skierowane jest do mieszkańców Gdańska, którzy ukończyli 60. rok życia. Aby pozyskać dofinansowanie w wysokości maksymalnie 500 zł, wystarczy zaangażować w dany projekt co najmniej pięciu seniorów, wypełnić wniosek dostępny na stronie internetowej www.kiwi.org.pl i - po wypełnieniu - dostarczyć go do 15 kwietnia do RCW mającego swoją siedzibę w Europejskim Centrum Solidarności. Środki zostaną rozdzielone w ramach konkursu, którego wyniki zostaną ogłoszone 22 kwietnia.

Centrum prowadzi przedsięwzięcie już kolejny rok z rzędu. Jak wyjaśniła Buczyńska, kolejne edycje pokazały, że seniorzy potrafią mieć bardzo ciekawe pomysły. - W ubiegłym roku w jednej z dzielnic kilku seniorów utworzyło grupę, która postanowiła pomagać innym w drobnych naprawach. Uzyskane od nas fundusze potrzebne były na zakup niezbędnych narzędzi i materiałów - wyjaśniła Buczyńska.

Dodała, że inna grupa seniorów postanowiła zorganizować duży dzielnicowy turniej brydżowy dla seniorów z Siedlc. - Z kolei na Zaspie był projekt, w ramach którego udało się wyciągnąć z domów na spotkania integracyjne grupę 50 seniorów, którzy przekroczyli 80. rok życia - powiedziała Buczyńska.

Inna grupa seniorów zakupiła z pozyskanych środków materiały, które posłużą do organizacji różnego rodzaju warsztatów manualnych, krawieckich itp. -Seniorzy organizowali te zajęcia w domach opieki, w których przebywały bardzo schorowane starsze osoby. Więc seniorzy dzielili się z innymi seniorami swoimi pasjami, po to by im pomoc, zaktywizować ich - wyjaśniła Buczyńska

Dodała, że z edycji na edycję, program jest coraz popularniejszy w mieście. -Biorą w nim udział starsze osoby mieszkające w niemal wszystkich dzielnicach Gdańska.

Środki, jakie RCW pozyskało z samorządu pozwolą dofinansować 16 projektów zgłoszonych przez seniorów. - Czynimy starania o fundusze z innych źródeł, aby zorganizować jeszcze w tym roku kolejną edycję Funduszu - powiedziała Buczyńska. Z kolei Olimpia Schneider z biura prasowego gdańskiego magistratu poinformowała, że w poprzednich edycjach Gdańskiego Funduszu Senioralnego zrealizowano w sumie 153 inicjatywy na łączną kwotę ponad 76 tys. zł, a tworzyło je 1378 seniorów z Gdańska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.