Gdańsk: wiosenne kolory, pomysły i smaki - spotkanie dla seniorów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   29 marca 2017 11:51


Gdańsk: wiosenne kolory, pomysły i smaki - spotkanie dla seniorów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wiosenne kolory, pomysły i smaki - pod takim hasłem mieszkańcy Gdańska w wieku powyżej 60 lat wezmą udział w piątkowym spotkaniu (31 marca), organizowanym w ramach miejskiego projektu aktywizacyjnego dla seniorów.

Spotkanie dla gdańskich mieszkańców 60+ odbędzie się w piątek w klubie Samopomocy dla osób w podeszłym wieku przy ul. Marynarki Polskiej 134 A. Impreza potrwa od 10 do 13.

Konsultant ds. komunikacji społecznej MOPR w Gdańsku, Sylwia Ressel, podkreśliła w rozmowie z PAP, że projekt jest adresowany do każdego seniora w mieście, który ma fantazję, chce miło spędzić czas i zintegrować się z rówieśnikami.

Wyjaśniła, że w piątkowym spotkaniu mają wziąć udział m.in. podopieczni dziennych domów pomocy i klubów samopomocy w Gdańsku. Uczestnicy będą się wspólnie gimnastykować, smakować słodkości oraz sok marchwiowy, dzielić świątecznymi przepisami i edukować w zakresie zdrowego stylu życia. Zmierzą się również w konkursie na najpiękniejszą, wielkanocną pisankę.

Zainteresowanym seniorom funkcjonariusze policji będą udzielać informacji na temat poprawy bezpieczeństwa, m.in. jak nie dać się okraść np. metodą "na wnuczka".

Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej, Piotr Kowalczuk zapewnia, że miastu bardzo zależy, by gdańscy seniorzy mieli możliwość aktywnego spędzania czasu wolnego.

- Korzystając z różnorodnej oferty mogą czuć się potrzebni i spełnieni; dla osób starszych ważne jest także ciągłe nawiązywanie lub odbudowa więzi społecznych, co sprawia, że nie czują się samotni - tłumaczy.

Projekt "Seniorze, zadbaj o słoneczną jesień" został zainicjowany przez gdański Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie (MOPR), Gdańską Spółdzielnię Pracy, Stowarzyszenie Przedsiębiorczości i Rehabilitacji w partnerstwie m.in. z policją. Jego celem jest przede wszystkim aktywizacja oraz poprawa jakości życia mieszkańców 60+.

MOPR w Gdańsku udziela osobom starszym wsparcia m.in. w prowadzeniu gospodarstwa domowego, samoobsłudze, utrzymaniu higieny oraz zaleconej przez lekarza pielęgnacji. W Gdańsku działają też 33 kluby, z których może korzystać każda osoba starsza, zainteresowana aktywnością społeczną.

Kluby seniora organizują m.in. imprezy kulturalne, spotkania świąteczne, zajęcia sportowo-rehabilitacyjne, włączają się w organizację imprez lokalnych oraz spotykają się z członkami innych klubów. Ressel podkreśliła, że w Gdańsku organizowanych jest wiele przedsięwzięć mających na celu aktywizację środowiska osób starszych. Realizowane są np. projekty: Bezpieczny senior, Senior seniorowi (bardziej aktywni wspierają swoich, często samotnych i niepełnosprawnych rówieśników z dzielnicy), zajęcia z zakresu obsługi komputera, wykłady na temat diety, ruchu, zdrowia, prawa (np. z zakresu praw pacjenta, prawa spadkowego).

Ressel zaznaczyła, że proponowane projekty cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Około 7 lat temu w tego typu spotkaniach uczestniczyło po kilka osób, natomiast teraz przychodzi po kilkadziesiąt osób, bardzo zaangażowanych, korzystających z komputera, internetu - wyjaśniła.

- Seniorzy wychodzą na zewnątrz, są obecni wszędzie, na każdych zajęciach - dodała.

Jednym z najstarszych i najbardziej popularnych przedsięwzięć są bale seniora, w których uczestniczy po 150-200 osób.

Rok temu GUS podał, że w końcu 2014 r. w 38,5 milionowej Polsce, 8,5 mln osób miało 60 lat i więcej. Stanowiło to ponad 22 proc. całej populacji. Urząd szacuje, że w 2025 r. po sześćdziesiątce będzie ponad 10 mln. osób, czyli prawie 28 proc. wszystkich, w 2035 r. już 11,4 mln (32 proc.), w 2050 r. - ich udział wzrośnie do ponad 40 proc. (13,7 mln).

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR