Gdańskie Dni Seniora. W październiku miasto należy do osób starszych

POLITYKA SENIORALNA

Autor: UM Gdańsk, MK/Rynek Seniora   01 października 2015 15:58


Gdańskie Dni Seniora. W październiku miasto należy do osób starszych Gdańskie Dni Seniora trwać będą cały październik. Fot. Jordi Escuer, Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Wydarzenie kulturalne, zajęcia sportowe, bezpłatne badania i wykłady poświęcone profilaktyce zdrowotnej, edukacja cyfrowa. Te wszystkie aktywności przez cały październik czekają na seniorów w Gdańsku. Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, który na całym świecie obchodzony jest 1 października, w Gdańsku świętujemy nie jeden dzień, a cały miesiąc - informuje gdański magistrat.

Z okazji ich święta życzenia starszym mieszkańcom złożył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. „Życzę wielu długich i pogodnych lat w zdrowiu, szczęściu i radości. I aby jesień życia okazała się naprawdę złotą, głównie za sprawą gorących uczuć, którymi darzą Was Wasi bliscy, znajomi i sąsiedzi. My, gdańszczanie mamy dla Was wielki szacunek i wdzięczność za Waszą pracę i wkład w rozwój naszego miasta. Mamy wielką nadzieję, że wciąż będziecie brać udział w życiu naszego miasta. A przede wszystkim, że będziecie dzielić się z nami swoją wiedzą, doświadczeniem i mądrością życiową. - czytamy.

Jak informuje Gabriela Dudziak, pełnomocnik Prezydenta Miasta Gdańska ds. Seniorów, do współpracy przy tworzeniu oferty dedykowanej seniorom miasto zaprosiło samych zainteresowanych, czyli seniorów z gdańskich klubów i kół seniora, ale również podmioty, z którymi miasto z powodzeniem współpracowało w poprzednich dwóch edycjach Gdańskich Dni Seniora.

 -  Ogromnie cieszy nas coraz większe zainteresowanie działaniami adresowanymi do osób starszych. Dlatego co roku wzbogacamy naszą ofertę i nawiązujemy współpracę z nowymi partnerami - mówi Dudziak.

Wydarzenia kulturalne
Przykładem takiego działania z udziałem seniorów jest m.in. „Art-Age. Przegląd małych form scenicznych”. Efekty artystycznej działalności seniorów zobaczyć będzie można 5 października w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku.

Kolejnym takim wydarzeniem będzie Gdański Festiwal Seniorów „Cantantes Seniorumque, czyli przegląd talentów wokalnych w wykonaniu seniorów”. Będą też wystawy prac malarskich seniorów. Pomysłodawcami i wykonawcami tych przedsięwzięć są właśnie seniorzy. –

- Niezmiernie ważne są projekty i wydarzenia oparte na budowaniu międzypokoleniowej więzi i tworzeniu okazji do wspólnego spędzania czasu - podkreśla Gabriela Dudziak.  Takim właśnie wydarzeniem jest Koncert „HITY PRZEZ POKOLENIA”, który odbędzie się 23 października w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, a 26 października w Europejskim Centrum Solidarności.

- To wyjątkowe koncerty, w którym młodzi wokaliści zaśpiewają największe przeboje z lat młodości swoich babć i dziadków. Podzielą się swoją pasją, zatańczą oraz zaproszą do wspólnego śpiewu i zabawy. To dowód na to, że różne pokolenia mogą bawić się razem, a prawdziwe piękno nie zna ograniczenia wieku -   mówi dr Grzegorz Grochowski, prezes Fundacji Wiem i Umiem i pomysłodawca projektu.

Edukacja cyfrowa
Bardzo dużym zainteresowaniem  wśród seniorów cieszy się edukacja cyfrowa. Dlatego w ramach Dni Seniora odbywać będą m.in. otwarte konsultacje cyfrowe, podczas których bezpłatnie będzie można uzyskać wsparcie w zakresie obsługi telefonów komórkowych, zwłaszcza smartfonów, tabletów, czy laptopów. Bez konieczności wcześniejszego umawiania się w wybranych miejscach i godzinach. W programie Gdańskich Dni Seniora także warsztaty komputerowe, na których seniorzy poznawać będą możliwości, jakie daje Internet.

Dbałość o zdrowie
- Wiemy jak ważny dla naszej kondycji jest  ruch i aktywność fizyczna, i dlatego poprzez przygotowane propozycje chcemy zachęcać osoby starsze do aktywnego spędzania czasu. - Na naszych seniorów czekają m.in. bowling, czyli gra w kręgle, bulle, tenis stołowy, golf, darts, czy  nordic walking - informuje Gabriela Dudziak.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.