Geriatria plus reumatologia i rehabilitacja. Projekt wielkiej wagi

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PW/Rynek Zdrowia   02 lutego 2015 15:11


Geriatria plus reumatologia i rehabilitacja. Projekt wielkiej wagi

Jak zapowiedziała  premier Ewa Kopacz w exposé, powstaje instytut geriatrii. Nowa jednostka zostanie utworzona na bazie istniejącego Instytutu Reumatologii. Zdania na temat tak realizowanego pomysłu są podzielone.

Podczas odbywającego się 15 stycznia posiedzenia sejmowej Komisji Polityki Senioralnej dr Piotr Bednarski, dyrektor Instytutu Reumatologii Warszawie (mieści się przy ulicy Spartańskiej) podkreślał, że instytut, którym kieruje, ma wieloletnie doświadczenie, doskonałą kadrę i nowoczesne zaplecze. Gwarantuje to, jak mówił, że zadanie powierzone przez ministra zdrowia będzie "dobrze zrobione".

Jedyny taki?

Jakie to zadanie, Ministerstwo Zdrowia precyzuje w projekcie Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie.

Instytut ma rozszerzyć działalność o geriatrię i dziedziny pokrewne, m. in. psychogeriatrię, neurogeriatrię, neuroortopedię, onkologię i chirurgię, chirurgię onkologiczną, diabetologię, gastroenterologię oraz kardiologię dla osób powyżej 60 roku życia. Jednostka będzie nosiła nazwę: Narodowy Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji.

Skąd pomysł włączenia instytutu geriatrii w struktury już istniejącej jednostki i jak wpłynie to na sytuację pacjentów reumatologicznych?

Pytała o to m.in. prof. Józefa Hrynkiewicz, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej.

Według autorów projektu rozporządzenia, Instytut Reumatologii "jest jedynym w kraju instytutem badawczym w dziedzinie nauk medycznych, prowadzącym badania naukowe w obszarze reumatologii, rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu w związku z czym jest doskonale przygotowany do podjęcia wyzwań związanych z kompleksowym objęciem badań i terapii w dziedzinie geriatrii". Tyle uzasadnienia.

Prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dz. reumatologii, w opinii jaką przekazał do projektu przypomina, że rozszerzenie działalności Instytutu Reumatologii zostało już zaakceptowane przez jego Radę Naukową.

Zmiana - w ocenie profesora - pozwoli na istotne poprawienie opieki nad osobami starszymi. Zwłaszcza, że najważniejszymi dolegliwościami u osób w podeszłym wieku są choroba zwyrodnieniowa, osteoporoza, sarkopenia. Dotychczas nie było ośrodka zobligowanego do badań tych dwóch ostatnich chorób, związanych z narządem ruchu.

Jednak specjaliści reprezentujący Polskie Towarzystwo Gerontologiczne uważają, że bardziej celowe byłoby utworzenie odrębnego Narodowego Instytut Geriatrii i Gerontologii. O reumatologii w nazwie nie wspominają wcale.

Zdaniem zarządu PTG konsultującego projekt rozporządzenia, placówka powinna prezentować "nowoczesny, zintegrowany model opieki geriatrycznej, natomiast aktualnie proponowany model Instytutu prowadziłby do powstania jednostki, która nie spełniałaby takiego kryterium".

Zdaniem geriatrów

- Kiedy pani premier mówiła o powołaniu instytutu geriatrii, traktowałem to jako istotną wytyczną, ale nie decyzję - stwierdził prof. SGH dr hab. Piotr Błędowski, wiceprzew. zarządu Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego. Jak przekonywał, ponieważ polityka senioralna ma charakter wielosektorowy, potrzebna jest jednostka naukowo-badawcza, która nie tylko zajmowałaby się medycyną, ale formułowała też zalecenia dla podmiotów administracji publicznej.

Prof. Katarzyna Wieczorowska-Tobis, kierownik Katedry i Kliniki Medycyny Paliatywnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, konsultant krajowy w dz. geriatrii nie wyklucza, że warto zastanowić się nad tworzeniem raczej instytutu gerontologii, a nie geriatrii.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR