Geriatria plus reumatologia i rehabilitacja. Projekt wielkiej wagi

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PW/Rynek Zdrowia   02 lutego 2015 15:11


Geriatria plus reumatologia i rehabilitacja. Projekt wielkiej wagi

- Z punktu widzenia polityki senioralnej ważny jest nie tylko aspekt kliniczny, ale i społeczne funkcjonowanie seniorów - uzasadnia wypowiadając się dla Rynku Zdrowia.

Profesor uważa, że dyskusja nad koncepcją instytutu w środowisku ekspertów dopiero się rozpoczęła, a w formie projektu rozporządzenia o reorganizacji Instytutu Reumatologii konsultowany jest pewien pomysł: - Zdecydowanie lepsze jest budowanie nowej struktury, a nie tworzenie jej w oparciu o coś istniejącego i o tym właśnie dyskutujemy - mówi o propozycji zawartej w rozporządzeniu.

Projekt narodowy

Pytana przez nas na ile geriatria, z punktu widzenia opieki nad pacjentem, ma związek z reumatologią, tłumaczy, że zmiany w stawach są jedną z najczęstszych patologii w geriatrii, podobnie jak nadciśnienie. W polu zainteresowania geriatrów pozostaje starszy pacjent (głównie w wieku powyżej 80 lat), ale ze specyficzną wielochorobowością, związaną z występowaniem tzw. wielkich zespołów geriatrycznych. Jeśli tych zespołów nie ma, chory nie jest pacjentem geriatrycznym.

Powołanie instytutu geriatrii wraz z nadaniem mu rangi narodowego, potwierdza, że Ministerstwo Zdrowia ma realizować projekt wielkiej wagi. Czy są na to środki?

Z oficjalnych informacji wynika, że planowane wydatki w pierwszym etapie reorganizacji Instytutu Reumatologii, to ok. 22,3 mln zł. Ministerstwo Finansów wnosząc uwagi do projektu rozporządzenia zauważa, że należałoby dokładniej określić czy, aby na pewno uda się pozyskać takie kwoty (z budżetu państwa, plus dochody własne instytutu).

W piśmie, które w ramach konsultacji MF przekazało do MZ jest też uwaga, że twórcy projektu powinni podać wysokość środków wymaganą do przeprowadzenia reorganizacji, rozpoczęcia i prowadzenia działalności instytutu w zakresie rozszerzonym o zadania dotyczące geriatrii.

Nadal jednak nie wiadomo dokładnie co w ramach tej reorganizacji i za wspomniane pieniądze chce - lub precyzyjniej - może zrobić Ministerstwo Zdrowia.

Jeszcze nie wiemy...

Jak przekazał nam Krzysztof Bąk, rzecznik prasowy ministra zdrowia, planowany jest wzrost zatrudnienia o około 6-8 etatów, "a szacowany koszt zatrudnienia wynosi 590 tys. zł rocznie i zostanie pokryty ze środków NFZ na działalność związaną z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w dziedzinie geriatrii i dziedzinach pokrewnych".

Jednocześnie poinformował, że reorganizacja będzie pokrywała się z okresem realizacji zadania inwestycyjnego "Modernizacja Klinik i Budynków Instytutu Reumatologii" (zaplanowanym do 2016 r.). 

- Dlatego też dzisiaj nie jest możliwe przedstawienie ostatecznego kształtu struktury organizacyjnej zreorganizowanego Instytutu Reumatologii, w tym nazw nowych klinik czy liczby łóżek w nowo utworzonych jednostkach organizacyjnych - wyjaśnia rzecznik.

I on przekonuje, że reorganizacja Instytutu Reumatologii nie będzie miała wpływu na dostęp pacjentów do świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, "bowiem dotychczasowa działalność Instytutu nie ulegnie zmianie".

- Po dokonaniu reorganizacji Instytutu, udzielanie świadczeń zdrowotnych w geriatrii i dziedzinach pokrewnych będzie odbywało się obok udzielania świadczeń z zakresu reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii - zapewnia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR