
W kolejnych dekadach osoby 65+ będą stawać się coraz liczniejszą częścią miejskich populacji. Miasta muszą się przystosować do zmiany.
W tworzeniu przestrzeni przyjaznej starszym zderzają się dwie koncepcje. Pierwszą reprezentuje już od ponad pół wieku Sun City w Phoenix (USA). Deweloper Del Webb uznał, że na stare lata ludzie nie muszą być blisko swojej rodziny, żyć w dotychczasowym otoczeniu, że lepiej im będzie w gronie rówieśników. Zaprojektował osiedle ze szkołą gry w golfa, pasażem handlowym i centrum rozrywek.
Druga koncepcja zakłada, że lepiej przystosować znaną starzejącym się ludziom przestrzeń do ich potrzeb. To dlatego niedawno National Health Service, instytucja nadzorująca ochronę zdrowia w Wielkiej Brytanii, ogłosiła program rewitalizacji kilku brytyjskich miast, w których żyje dużo starszych ludzi, pod kątem dostosowania infrastruktury do ich potrzeb i możliwości fizycznych.
To m.in. szersze chodniki, dogodnie położone przystanki autobusowe, sygnalizacja drogowa na wyświetlaczach LCD, przychodnie blisko domu.
Miejsca, w których żyją dojrzali, powinny wtapiać się w miasto, by nie powstawały getta ludzi starszych.
Więcej: www.gazeta.pl
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych