
Ochrona przed kleszczami, korzystanie z bezpiecznych kąpielisk i szczepienia przeciwko egzotycznym chorobom - to główne elementy programu "Patent na bezpieczne wakacje", zaprezentowanego w czwartek (22 czerwca) przez Główny Inspektorat Sanitarny.
Jak zaznaczył szef GIS Marek Posobkiewicz, wyjeżdżający na zagraniczne wakacje powinni zasięgnąć opinii lekarza, który zwróci uwagę na zagrożenia związane z przebywaniem w innej strefie klimatycznej i poinformuje o dostępnych szczepieniach przeciwko chorobom tropikalnym. Dodał, że więcej informacji na temat szczepień można znaleźć na stronie www.szczepienia.gis.gov.pl
Podkreślił, że w tym roku problemem osób udających się na wakacje na terenie Polski jest plaga kleszczy, przenoszących takie choroby jak borelioza lub odkleszczowe zapalenie mózgu, przeciwko któremu można się zaszczepić.
- Niestety nie ma szczepionki przeciwko boreliozie. Nie zawsze osoba, która choruje na boreliozę pamięta ugryzienie kleszcza. Czasem kleszcz po ugryzieniu zostaje przez tę osobę przypadkiem usunięty, a choroba ujawnia się niespodziewanie po kilku tygodniach. Objawem, który powinien zwrócić naszą uwagę - choć nie zawsze występuje - jest tzw. rumień wędrujący, czyli wyglądająca jak obrączka zmiana na skórze. Jeśli zauważymy coś takiego, bezwzględnie należy skontaktować się z lekarzem - poinformował Posobkiewicz.
Aleksandra Lusawa, dyrektor Departamentu Promocji Zdrowia Biostatystyki i Analiz GIS dodała, że w celu ochrony przed kleszczami osoby przebywające na terenach lasów i parków powinny być ubrane w odzież z długimi rękawami i nogawkami oraz używać repelentów (środków odstraszających owady - PAP).
Anna Kamińska, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody GIS powiedziała, że osoby planujące wakacje nad wodą powinny odwiedzić serwis www.sk.gis.gov.pl - gdzie znajdą informacje dotyczące 206 kąpielisk, bieżącej oceny i klasyfikacji wody oraz infrastruktury obiektu. - Prowadzimy nadzór nad kąpieliskami. Na naszych stronach znajdują się informacje o temperaturze wody a także zanieczyszczeniu mikrobiologicznym. Zielona flaga przy kąpielisku oznacza, że woda jest zdatna do kąpieli. Czerwona oznacza skażenie mikrobiologiczne i zakaz kąpieli - zaznaczyła.
- Informujemy też o tym, czy na terenie kąpieliska znajduje się ratownik i czy są jakieś udogodnienia np. czy miejsce jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych - dodała Kamińska. Zaznaczyła, że w tym roku GIS przebadał także 714 miejsc przeznaczonych do kąpieli, czyli kąpielisk zorganizowanych doraźnie na potrzeby np. kolonii.
O unikaniu zatruć pokarmowych podczas wakacji opowiedziała Monika Jarzębska z Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Żywienia. Podkreśliła, że ważne jest przechowywanie żywności w odpowiednich warunkach i temperaturze, mycie warzyw i owoców oraz własnych rąk - zwłaszcza przed posiłkiem, gotowanie żywności oraz zwracanie uwagi na datę przydatności do spożycia produktów spożywczych.
Newsletter
Rynek Seniora: polub nas na Facebooku
Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych