Głogów: akcja "Świadomy i bezpieczny senior"

POLITYKA SENIORALNA

Autor: KPP Głogów/Rynek Seniora   09 grudnia 2015 13:54


Głogów: akcja "Świadomy i bezpieczny senior" Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Komenda Powiatowa Policji w Głogowie (Dolnośląskie) rozpoczęła akcję prewencyjną "Świadomy i bezpieczny senior". Głównym celem przedsięwzięcia jest uzmysłowienie pieszym jak ważne jest stosowanie elementów odblaskowych, szczególnie poza terenami zabudowanymi i wiejskimi.

Piesi pozbawieni odblasków lub jakichkolwiek elementów świetlnych są mało widoczni na drodze. Narażeni są więc na duże niebezpieczeństwo, gdyż wzrasta ryzyko potrącenia. Obowiązek noszenia elementów odblaskowych po zmroku nałożyła na wszystkich nowelizacja przepisów Prawa Ruchu Drogowego. Zmiany obowiązują od końca sierpnia 2014 r.

Dlatego, aby dotrzeć do osób starszych, którym wydaje się, że są bezpieczni na drodze, włączone zostały gminy. W ramach akcji promującej odblaski wśród seniorów, zwiększające bezpieczeństwo opaski otrzymało blisko 100 mieszkańców gminy Jerzmanowa. Elementy odblaskowe zostały zakupione dzięki pomocy samorządu Gminy Jerzmanowa.

Policja przypomina i podkreśla, że elementy odblaskowe znacząco zwiększają naszą widoczność na drodze. Dają tym samym szansę kierowcom na zauważenie pieszego i bezpieczne ominięcie go na drodze. Często też piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Kierowca widzi bowiem pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 120 - 160 metrów.

Z policyjnych statystyk wynika, że rocznie na drogach ginie około 6 tys. osób, a 70 tys. zostaje rannych. Ponad połowa z nich to piesi i rowerzyści. Do wypadków dochodzi najczęściej po zmierzchu. Musimy pamiętać, że jeden odblask może uratować nasze życie. Za brak elementu odblaskowego groził mandat nawet do 500 złotych.

Więcej: www.dolnoslaska.polcja.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR