Gospodarstwa opiekuńcze oraz aktywny i zdrowy senior rolnik - polityka senioralna na wsi
Autor: PAP/Rynek Seniora   23 lutego 2017 09:48

Ministerstwo rolnictwa będzie realizowało - w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - projekty skierowane do seniorów na wsi: gospodarstwo opiekuńcze oraz aktywny i zdrowy senior-rolnik - poinformował w środę (22 lutego) resort rolnictwa.

Polska jest najszybciej starzejącym się krajem Unii Europejskiej. Do tej pory nie zajmowano się problemami ludzi starych mieszkających na obszarach wiejskich, podczas gdy osoby starsze stanowią tam niewykorzystany kapitał ludzki - zauważa resort.

"Niezbędna jest ich aktywizacja i przedstawienie ciekawych propozycji samorealizacji. Dla tej grupy osób potrzebne jest też zaprojektowanie specyficznych dla obszarów wiejskich modeli zabezpieczenia socjalnego" - uważa resort. Stąd też propozycja realizacji programów specjalnie skierowanych do seniorów na wsi.

Działalność opiekuńcza na wsi
Program "Gospodarstwa opiekuńcze - budowanie sieci współpracy" zakłada m.in. utworzenie w każdym województwie grupy gospodarstw opiekuńczych w formule działalności gospodarczej. Ma też powstać system wsparcia instytucjonalnego.

Na realizację projektu planuje się m.in. środki Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w ramach Planu Operacyjnego 2016-2017 oraz 2018-2019, Regionalnych Programów Operacyjnych, POWER. Za projekt będzie odpowiadało Centrum Doradztwa Rolniczego (CDR) w Brwinowie Oddział w Krakowie, a w projekt włączone zostaną Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego.

Realizacja projektu "Gospodarstwa opiekuńcze - budowanie sieci współpracy" już się rozpoczęła, w styczniu w siedzibie CDR odbyło się szkolenie doradców. W trakcie przygotowania są spotkania informacyjno-szkoleniowe dla rolników i członków ich rodzin zainteresowanych podjęciem działalności opiekuńczej. Spotkania odbędą się w każdym województwie od lutego do połowy marca br. Planuje się przeprowadzenie 48 spotkań (po trzy w każdym województwie) dla ok. 1000 osób.

Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego realizuje projekt "Zielona opieka - gospodarstwa opiekuńcze w woj. kujawsko-pomorskim" finansowany z Regionalnego Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

W styczniu uruchomiono 15 gospodarstw opiekuńczych na terenie powiatów: brodnickiego, mogileńskiego, świeckiego, tucholskiego i wąbrzeskiego. Rekrutacja opiekunów/gospodarzy odbyła się w drugim półroczu 2016 roku. Z usługi opiekuńczej korzysta w nich 76 podopiecznych, w większości z obszarów wiejskich. Łącznie w przedsięwzięciu weźmie udział 225 podopiecznych. Projekt ma charakter pilotażowy.

Kompleksowa opieka i rehabilitacja
Natomiast Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego będzie realizowała projekt "Aktywny i zdrowy senior rolnik". Chodzi o wypracowanie kompleksowego systemu opieki i rehabilitacji nad osobami starszymi z obszarów wiejskich objętych systemem rolniczego ubezpieczenia społecznego. Projekt ma też charakter pilotażowy.

Oczekuje się, że projekt ten stanie się przyczynkiem do modernizacji systemu zabezpieczenia społecznego w zakresie usług opiekuńczo-rehabilitacyjnych w ramach oferty ubezpieczeniowej dla osób starszych z obszarów wiejskich objętych systemem rolniczego ubezpieczenia społecznego.

Projekt "Aktywny i zdrowy senior rolnik" jest częścią projektu strategicznego Zdrowsze społeczeństwo, ujętego w obszarze Kapitał ludzki i społeczny w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

W celu opracowania szczegółowych założeń ww. projektu oraz nadzoru nad jego realizacją prezes KRUS na początku stycznia br. powołał zespół ds. realizacji tego projektu, w skład którego wchodzą pracownicy Kasy oraz Funduszu Składkowego. Uruchomienie projektu planuje się w połowie br. Wsparcie finansowane projektu planuje się m.in. ze środków Funduszu Składkowego.

Przyjęta przez rząd Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju ukazała się w środę na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju. Jej efektem ma być wzrost zamożności Polaków i zmniejszenie liczby osób zagrożonych ubóstwem. Dochody Polaków mają osiągnąć poziom średniej UE.

Głównym celem Strategii jest tworzenie warunków dla wzrostu dochodów mieszkańców Polski, przy jednoczesnym wzroście spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR