Gowin o obniżeniu wieku emerytalnego i emeryturach obywatelskich

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   18 października 2016 10:22


Gowin o obniżeniu wieku emerytalnego i emeryturach obywatelskich Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W rozmowie z PAP, którą publikuje dziś (18 października) Dziennik Gazeta Prawna, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin przedstawił własną koncepcję obniżenia wieku emerytalnego. Opowiedział się także za wprowadzeniem emerytur obywatelskich.

Jak stwierdził w rozmowie z PAP Jarosław Gowin, należy zastanowić się, czy obniżenie wieku emerytalnego powinno nastąpić już jesienią 2017 r., czy też - w sytuacji pogłębiającego się kryzysu gospodarczego w Europie - nie warto przesunąć tego terminu o pół roku, czy nawet rok, na jesień 2018 r.

Dodał, że osobną sprawą jest pytanie, czy należy poprzestać na zwykłym przywróceniu starych przepisów, czy też wprowadzić dodatkowe zachęty, żeby Polakom opłacało się pracować dłużej, a także pewne ograniczenia związane z minimalnym stażem pracy. Sprecyzował, że proste obniżenie wieku emerytalnego w połączeniu z niżem demograficznym doprowadziłoby do odejścia z rynku pracy w ciągu 5 lat ok. 1,5 mln osób, a więc 10 proc., a to "na pewno odbiłoby się negatywnie na tempie wzrostu polskiej gospodarki".

Jarosław Gowin stwierdził, że w jego ocenie OFE straciły rację bytu, a pozostałe 150 mld zł powinny stać się zalążkiem przyszłego systemu emerytalnego. Opowiedział się za koncepcją emerytur obywatelskich, w postaci gwarantowanego dla wszystkich minimalnego poziomu świadczeń. Dodał, że jeśli ktoś chciałby otrzymywać wyższą emeryturę, to musiałby się ubezpieczać. Jednocześnie uspokajał, że w odniesieniu do osób, które już są w obowiązującym systemie, stosowana będzie zasada praw nabytych.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR