Grabusińska: musimy pilnie zestandaryzować usługi opiekuńcze

POLITYKA SENIORALNA

Autor: KL/Rynek Seniora   11 grudnia 2015 14:09


Grabusińska: musimy pilnie zestandaryzować usługi opiekuńcze Na zdj. Zuzanna Grabusińska, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

W 2016 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce wprowadzić program, który ma zestandaryzować usługi wsparcia dla seniorów - zapowiedziała Zuzanna Grabusińska, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej w resorcie.

Grabusińska  podkreśliła, że mówiąc o wsparciu dla osób starszych, których populacja dynamicznie rośnie, trzeba pamiętać, że większość z nich to osoby chore. Cierpiące na kilka a nawet kilkanaście schorzeń. Dlatego skupiając się na pomocy chorym, konieczne jest wyznaczenie standardów opieki.

- Takie programy zamierzamy wdrożyć w przyszłym roku, mają ona określać zarówno standardy dla placówek opiekuńczych, ale również samych opiekunów  i asystentów osób starszych - mówiła dyrektor w czasie warszawskiej debat "Choroby płuc w obliczu starzenia się społeczeństwa” (10 grudnia).

Resort zamierza także aktywnie działać na rzecz budowania sieci wsparcia dla osób w wieku podeszłym. Jak zapowiedziała Zuzanna Grabusińska, na początku 2016 roku będą ogłoszone nowe konkursy w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.

Program ten, podobnie jak jego pierwsza wersja na lata 2012-2013, jest przedsięwzięciem kompleksowym, uwzględniającym obszary i kierunki wsparcia umożliwiające osiągnięcie celu głównego, jakim jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych dla godnego starzenia się poprzez aktywność społeczną.

Zakłada włączenie sektora organizacji pozarządowych do działań służących zaangażowaniu seniorów.

- Liczymy na zainteresowanie oferentów udziałem w konkursach. Obecnie trwa pewna modyfikacja programu, ale już na początku roku będziemy przyjmować zgłoszenia - podkreśliła.

Jak podkreśliła w nadchodzącym roku resort zamierza też mocno skoncentrować nad promocją profilaktyki zdrowotnej. -  Naszą starość kształtujemy przez całe swoje życie. Musimy o tym przypominać całemu społeczeństwu. Chcemy zachęcać Polaków do zmiany sposobu codziennego funkcjonowania, na sprzyjający zachowaniu zdrowia przez długi czas.  Takie programy dziś tworzymy w resorcie - podkreślała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.