Grabusińska: zachęcamy młodych, aby wybierali profesje deficytowe
Autor: MK/Rynek Seniora   14 kwietnia 2015 09:00

Braki kadrowe w systemie ochrony zdrowia i związana z tym niska dostępność do usług medycznych to jedne z najważniejszych problemów, z jakimi zmaga się dziś polityka senioralna - uważa Zuzanna Grabusińska, zastępca dyrektora Departamentu ds. Polityki Senioralnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

- Jeśli mówimy o osobach starszych i o kadrach medycznych, to tak naprawdę nie da się tych dwóch elementów rozdzielić - mówi Grabusińska. Podkreśla, że osoby starsze muszą mieć zapewnione minimalne poczucie bezpieczeństwa, którego istotnym elementem jest bezpieczeństwo zapewnione przez profesjonalnych pracowników ochrony zdrowia. 

Przedstawicielka resortu pracy tłumaczy, że dziś to właśnie braki kadrowe (np. wśród pielęgniarek i rehabilitantów, ale także lekarzy geriatrów i psychiatrów) oraz powiązane z tym problemy z dostępnością do świadczeń są jednymi z największych barier, na jakie napotyka szeroko zakrojona polityka społeczna.   

Problemy te są widoczne na poziomie lokalnym, w miejscu zamieszkania osób starszych. Seniorzy powinni mieć zapewnione poczucie bezpieczeństwa, które bazuje na świadomości dostępu do pielęgniarki świadczącej opiekę długoterminową, rehabilitanta czy fizjoterapeuty.  Dziś napotykają na problemy z dostępem do przedstawicieli tych zawodów.

Młodzi wybiorą profesje deficytowe?
- Robimy wszystko, żeby w ramach srebrnej gospodarki zachęcić młodych ludzi, aby angażowali się, również zawodowo, w takie działania i wybierali takie profesje, które w przyszłości te deficyty będą nam zmniejszały - mówi Zuzanna Grabusińska.

Dyrektor tłumaczy, że mówiąc o usługach opiekuńczych trzeba też pamiętać o tych, które są realizowane w systemie całodobowym.  

- Warto zwrócić uwagę na takie instytucje jak domy pomocy społecznej. Wprawdzie jednostki te nie świadczą usług zdrowotnych i z uwagi na profil swojej działalności nie mają obowiązku zatrudniania personelu medycznego, jednak chcąc zapewnić swoim mieszkańcom poczucie bezpieczeństwa, dyrektorzy tych placówek często zatrudniają taki personel (zwłaszcza średni personel medyczny - pielęgniarki i rehabilitantów) - mówi.

Wspólny model
Zdaniem Zuzanny Grabusińskiej system ochrony zdrowia i system opieki społecznej stoją przed wspólnym wyzwaniem wypracowania modelu, który będzie dawał pełne poczucie bezpieczeństwa osobom starszym.

Chodzi o taki system, w którym będzie obojętne, do jakich służb senior się uda - wszędzie uzyska profesjonalne wsparcie. Grabusińska tłumaczy, że chodzi nie tylko o dostęp do „białych zawodów”, ale również o budowanie systemu wsparcia np. za pomocą teleopieki.

Grabusińska podkreśla również znaczenie edukacji zdrowotnej. - Chodzi o takie działania, które pozwolą społeczeństwu starzeć się w dobrym zdrowiu i tym samym zminimalizować obciążenia systemu opieki zdrowotnej w przyszłości - mówi.

Zuzanna Grabusińska była jednym z prelegentów podczas konferencji „Kadry medyczne w Polsce - dziś i jutro” zorganizowanej przez Fundację Watch Health Care we współpracy z Fundacją na rzecz Zdrowego Starzenia się”.  Konferencja odbyła się 10 kwietnia w Warszawie.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.