GUS: starsi rzadziej zadowoleni z życia niż młodsi

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   23 listopada 2015 10:19


GUS: starsi rzadziej zadowoleni z życia niż młodsi Powyżej 55 r.ż. odsetek osób deklarujących poczucie sensu w życiu systematycznie maleje. Fot. Shutterstock

Ośmiu na dziesięciu Polaków jest - ogólnie rzecz biorąc - zadowolona ze swojego życia. Tylko 4 proc. jest z życia niezadowolonych - wynika z badania przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny.

Zdecydowana większość z nas - 78 proc. - "ogólnie rzecz biorąc" jest zadowolona ze swojego życia. Niezadowolonych jest tylko 4 proc. Polaków. Poziom satysfakcji życiowej jest zróżnicowany społecznie - wynika z II edycji Badania spójności społecznej, przeprowadzonego w pierwszej połowie 2015 r.

Satysfakcja i zadowolenie większe za młodu
Najbardziej zadowoleni z życia są uczniowie i studenci (ok. 87 proc.), najmniej - renciści (56 proc.) i bezrobotni (ok. 64 proc.).

Generalnie, osoby młodsze znacznie częściej niż osoby starsze wskazują, iż są zadowolone z życia. W najmłodszej w grupie wiekowej (16-24 lata) ogólną satysfakcję z życia zadeklarowało ok. 85 proc. osób. Wśród najstarszych (w wieku 75 lat i więcej) odsetek ten wyniósł ok. 71 proc.

Czynnikiem różnicującym poziom ogólnego zadowolenia z życia jest też wykształcenie. Najniższy poziom ogólnej satysfakcji z życia odnotowano wśród osób z wykształceniem co najwyżej gimnazjalnym (ok. 68 proc.). Odsetek ten był o niemal 19 pkt proc. niższy niż wśród osób deklarujących wykształcenie magisterskie lub wyższe (87 proc.).

Ze względu na status na rynku pracy najbardziej zadowoleni z życia ogólnie są rolnicy - 75,5 proc., pracownicy najemni - 73,1 proc. i pracujący na własny rachunek - 70,6 proc. Najwyższe niezadowolenie odnotowano wśród rencistów - 33,7 proc. i bezrobotnych - 29,7 proc.

Najmniej cieszy nas sytuacja finansowa, w tym dochody. Ze swojej sytuacji finansowej zadowolonych jest ok. 37 proc., a negatywnie tę sferę życia ocenia prawie jedna trzecia Polaków (32 proc. osób niezadowolonych, w tym 9 proc. bardzo niezadowolonych).

Poczucie sensu życia rzadsze z wiekiem
W większości uważamy, że to, co robimy w życiu, ma sens. Z taką opinią zgodziło się ok. 67 proc. biorących udział w badaniu. Poziom poczucia sensu w życiu jest różny w poszczególnych grupach wiekowych. Wśród osób w wieku 16-24 lata jest najwyższy - niemal trzy na cztery osoby (ok. 74 proc.) uznają, iż to, czym zajmują się w życiu, ma sens.

Ogólnie, poczucie sensu w życiu powyżej średniej dla całej populacji obserwowane jest we wszystkich grupach wiekowych do 55. roku życia. Powyżej tego wieku odsetek osób deklarujących poczucie sensu w życiu systematycznie maleje, osiągając poziom ok. 52 proc. wśród osób w wieku 75 lat lub więcej.

Odczuwanie sensu w życiu wzrasta wraz z osiągniętym poziomem wykształcenia. Wśród osób z wykształceniem co najwyżej gimnazjalnym odsetek osób uważających, iż to czym się zajmują w życiu ma sens, wynosi ok. 54 proc., podczas gdy wśród osób najlepiej wykształconych, które uzyskały wykształcenie magisterskie lub wyższe, jest to 76 proc.

Zdecydowana większość z nas pozytywnie podchodzi do przyszłości. Ze stwierdzeniem "optymistycznie patrzę w przyszłość" zgadzają się 2 na 3 osoby (66,4 proc.). Przeciwnego zdania jest ok. 8 proc., natomiast neutralną opinię na ten temat wyraża ok. 23 proc. Polaków.

GUS przeprowadził Badanie spójności społecznej w pierwszej połowie 2015 r. Wzięło w nim udział prawie 14 tys. osób w wieku 16 lat i więcej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.