HCC: jaki model opieki nad seniorami?
Autor: IB/Rynek Seniora   18 lutego 2016 10:47

Jednym z najważniejszych problemów jest demografia: katastrofalny poziom urodzeń z jednej strony w powiązaniu ze znaczącym wydłużeniem życia polskich seniorów, prowadzi do starzenia się społeczeństwa - mówił 18 lutego podczas sesji inaugurującej Health Challenges Congress minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Podkreślił, że sprawy zdrowia powinny stać się priorytetem zarówno politycznym, gospodarczym, jak i pod każdym innym względem - mówił 18 lutego podczas sesji inaugurującej Health Challenges Congress minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Przypomniał, że w międzynarodowych rankingach wypadamy pod tym względem źle, podobnie zresztą jak w opinii samych interesariuszy systemu.

- W MZ zaczęliśmy pracę od bilansów, ocen, audytów, aby przełamać dominujący dotychczas zwyczaj podejmowania decyzji bez odpowiedniego namysłu - mówił minister zdrowia.

Rodzaje pomocy dla seniorów
Konstanty Radziwiłł podkreślił, że już obecnie wprowadzony zostanie program 75+, dotyczący bezpłatnych leków dla osób po 75 roku życia.

- Dostęp do nich będzie się odbywał na podstawie wyłącznie daty urodzenia, co jest najprostszym rozwiązaniem. Będziemy przy tym koncentrować się na lekach z 30-50 - proc. odpłatnością, przypisanych do starości - zapowiedział.

Minister zaznaczył również, że trwa debata nt. opieki nad seniorami. - Jeden ze wskazywanych w niej kierunków dotyczy rozwijania geriatrii, drugi - elementów opieki nad osobami starszymi w różnych specjalnościach. Jeśli chodzi o mnie, jestem zwolennikiem właśnie tej drugiej opcji - mówił minister zdrowia.

- Planujemy też odejście od kupowania pojedynczych świadczeń i procedur na rzecz opieki koordynowanej, także w zakresie dotyczącym seniorów - dodał Radziwiłł.

Niebezpieczna spirala
Z kolei Bolesław Samoliński, przewodniczący Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreślił, że polityka senioralna - która ma krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa populacji - powinna być polityką ponadpokoleniową.

- Odpowiednio dobrana strategie w tym zakresie będzie rzutowało na bezpieczeństwo ekonomiczne całego kraju. Przy obecnym spadku dzietności, w tej chwili równamy się tylko z Japonią. Jednak jest jedna różnica, Japonia ma taką samą mała dzietność jak my, ale ma odpowiednią opiekę zdrowotną - podkreślił Samoliński.

Podkreślał, że Polska wpadła w niebezpieczną spiralę, która powoduje, że wzrośnie wysiłek finansowy, żeby zapewnić opiekę zdrowotną dla starzejącego się społeczeństwo. Przewiduje się, że koszty opieki zdrowotnej wzrosną o 6,7 mld zł. Rzeczywiste koszty bezpośrednie i pośrednie będą jednak dużo wyższe. Dojdzie bowiem do tego, że osoby starsze będą ściągać z rynku pracy osoby młodsze, żeby te zaopiekowały się nimi.

Konieczne zmiany?
- Już niedługo na jednego pracującego będzie przypadało pół seniora. Jeżeli nie zbudujemy systemu który udźwignie ten problem, to dojdzie do sytuacji, że nie warto będzie rodzić dzieci, bo społeczeństwo będzie miało problem z zaopiekowaniem się własnymi dziadkami - podsumował Samoliński.

Prof. Bolesław Samoliński rekomendował także kilka zasadniczych zmian na przyszłość, które mają sprawić, że nie będziemy się bali zestarzeć.

Według profesora powinno się przywrócić dominująca rolę Ministerstwa Zdrowia w polityce senioralnej. - Ustawa o zdrowiu publicznym daje ministrowi takie narzędzia - stwierdził profesor.

- Powinniśmy również zintegrować opieke społeczną z opieką zdrowotną - obecnie zajmują się tymi obszarami dwa resorty - zaapelował.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.