Holandia: pomoc w eutanazji tym, którzy czują, że "ich życie już się dokonało"?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   14 października 2016 09:55


Holandia: pomoc w eutanazji tym, którzy czują, że "ich życie już się dokonało"? Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ministrowie zdrowia i sprawiedliwości Holandii, gdzie zalegalizowana jest już eutanazja, zapowiedzieli w czwartek (13 paźdzernika) nowe przepisy zezwalające na pomoc w samobójstwie starszych osób, które uznały, że ich życie już powinno się zakończyć.

"Osoby, które po dojrzałym zastanowieniu sądzą, że ich życie już się dokonało, powinny mieć możliwość, obwarowaną surowymi warunkami i precyzyjnymi kryteriami, położyć kres swojemu życiu w sposób, który uważają za godny" - napisali ministrowie we wspólnym komunikacie.

Zaznaczyli, że prawo to będzie przysługiwało wyłącznie osobom starszym, choć nie sprecyzowali konkretnego pułapu wieku.

"Te osoby nie widzą już możliwości nadania sensu swojemu życiu, źle znoszą utratę niezależności, czują się samotne, być może po utracie kogoś najdroższego, cierpią na całkowite zmęczenie, utratę wartości osobistej - napisali ministrowie. - Ale by zakończyć swoje życie, potrzebują pomocy".

"Asystentem śmierci" ma być osoba z wykształceniem medycznym i specjalnie wyszkolona. Do jej zadań będzie wydanie zgody na procedurę samobójstwa po wykluczeniu, że chęć pozbawienia siebie życia można wyleczyć jakąś terapią. Podobnie jak w przypadku eutanazji, procedura ma być przeanalizowana przez wyspecjalizowaną komisję.

Legalna eutanazja już funkcjonuje
Holandia była pierwszym krajem świata, który - w 2001 roku - zalegalizował eutanazję po latach debaty publicznej na ten temat, choć w praktyce tolerowano ją już wcześniej. Obwarowano ją szeregiem warunków. Pacjent musi doznawać cierpień nie do zniesienia, a jego choroba musi być nieuleczalna. Musi on być świadom swego stanu i na tej podstawie sam składa dobrowolny i samodzielnie przemyślany wniosek o przedterminową śmierć. Zarówno chory, jak i jego lekarz muszą być przekonani, że nie istnieje żadne inne rozwiązanie, a podjęcie ostatecznej decyzji wymaga konsultacji drugiego lekarza.

Pomoc w samobójstwie jest obecnie w Holandii zabroniona, choć w 2013 roku sąd odstąpił od ukarania mężczyzny, który dostarczył swojej 99-letniej matce tabletki, jakie posłużyły jej do samobójstwa.

W 2015 roku w Holandii przeprowadzono ponad 5,5 tys. eutanazji, co stanowiło 3,9 proc. zgonów w kraju. Rok wcześniej było 3,1 tys. takich zabiegów. 70 proc. osób poddających się eutanazji jest chora na raka, a 2,9 proc. cierpi na choroby psychiatryczne albo demencję.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR