II Parada Seniorów przeszła ulicami Warszawy
Autor: PAP   20 czerwca 2015 14:23

Ulicami Warszawy przeszła w sobotę po południu (20 czerwca) II Parada Seniorów. W kolorowym tłumie przeważały osoby dojrzałe; byli także bębniarze, szczudlarze i dwie ruchome sceny muzyczne. W radosny sposób pokazywano, że osoby starsze to część społeczeństwa i trzeba zwracać uwagę na ich potrzeby.

Seniorzy nieśli w rękach balony i transparenty, towarzyszyła im muzyka disco i techno. Na przedzie parady szła grupa ubranych na biało bębniarzy, wyznaczając rytm reszcie korowodu. Na końcu parady jechały dwa londyńskie autobusy - platformy, z których puszczano muzykę. DJ zachęcał do tańca i śpiewu.

Parada wyruszyła z placu Konstytucji, przeszła ulicą Piękną i Alejami Ujazdowskimi. Trasa została wyznaczona w ten sposób, by również osoby o słabszej kondycji fizycznej mogły wziąć udział w pochodzie. Rzeczywiście wśród seniorów były też osoby na wózkach inwalidzkich czy z chodzikami, służącymi do podpierania się. W tłumie były rodziny z dziećmi, młodzież m.in. z transparentem "Życie starszego uczy młodszego" oraz "Życie jest piękne".

Wiele osób było poprzebieranych w kolorowe stroje, na głowach mieli kapelusze z kwiatami, albo zielone czapeczki z daszkiem; niesiono tęczowe flagi, balony, gwizdano na gwizdkach i wuwuzelach. Były transparenty, m.in. "Gdzie diabeł nie może, seniorka pomoże", "Teraz my, jutro wy", "Niech to będzie kraj dla starych ludzi". Na placu Konstytucji zebranych powitała DJ Wika; jak mówiła, dzisiaj Warszawa należy do seniorów, którzy są częścią społeczeństwa. Apelowała do zebranych, aby się bawili i aktywnie spędzali czas.

Jedna z seniorek w różowych okularach powiedziała PAP, że "ta parada to moja parada". - Jestem seniorką aktywną, wreszcie mam czas robić to, co chcę. Tańczę, jestem w grupie turystycznej, jestem szczęśliwa i w gronie przyjaciół - powiedziała.

Przemarsz zakończył się na terenie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Tam rozpoczął się całodniowy Piknik Pokoleń, podczas którego seniorzy będą mogli m.in. posłuchać koncertów, wziąć udział w potańcówce oraz warsztatach nordic-walking i plastycznych. Zmęczeni będą mogli odpocząć na krzesłach, hamakach, a także na rozłożonych na trawie kolorowych kocach.

Ambasadorami tegorocznej imprezy byli m.in. 68-letni kajakarz Aleksander Doba, aktorka Zofia Czerwińska, 105-letni rekordzista świata w biegu seniorów na 100 metrów Stanisław Kowalczyk, mistrz olimpijski w skoku o tyczce Władysław Kozakiewicz, a także Dziarski Dziadek - czyli 93-letni Antoni Huczyński, który z dużym zaangażowaniem przekonuje Polaków, że aktywność fizyczną warto uprawiać w każdym wieku.

Paradę patronatem honorowym objęli minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz, burmistrz dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy Wojciech Turkowski oraz zarząd główny Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Pierwsza Parada Seniorów odbyła się rok temu, frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów. Pomysłodawczynią wydarzenia jest 76-letnia Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika. Od kilku lat prowadzi ona międzypokoleniowe dyskoteki w jednym z warszawskich klubów. Według niej seniorzy są aktywną grupą osób z pasją, która powinna być zauważana w życiu społecznym.

W Polsce szybko rośnie liczba najstarszych osób - powyżej 80. roku życia. Z prognoz demograficznych wynika, że do 2030 r. ich liczba wzrośnie z obecnych niemal 1,5 mln do ok. 2,2 mln osób. Od lat 50. ub. wieku populacja osób w sędziwym wieku wzrosła w Polsce aż ośmiokrotnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.