Imigranci pomagają W. Brytanii stawić czoło starzeniu się ludności

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP, onet.pl/Rynek Seniora   03 grudnia 2014 12:57


Imigranci pomagają W. Brytanii stawić czoło starzeniu się ludności Fot. Clive Power/ Flickr.com (CC BY 2.0)

Napływ imigrantów do Wielkiej Brytanii pomaga krajowi zmierzyć się ze skutkami starzenia się społeczeństwa - przekonują eksperci, przywoływani w środę (3 listopada) przez agencję Reutera.

Mimo to, z powodu niechętnych imigracji wyborców, politycy przedstawiają tę kwestię jako wymagającą radykalnych regulacji.

W przeciwieństwie do Niemiec, gdzie liczba ludności ma zacząć maleć już w najbliższych latach, liczba mieszkańców Wielkiej Brytanii prawdopodobnie wzrośnie w kolejnych dekadach, m.in. dzięki temu, że wśród imigrantów po przybyciu do tego kraju rodzi się dużo dzieci.

Według szacunków unijnego urzędu statystycznego Eurostat w 2080 roku ludność W. Brytanii przekroczy 85 mln wobec ok. 64 mln w 2013 roku. Z kolei z prognoz firmy konsultingowej Centre for Economics and Business Research (CEBR) wynika, że dzięki przyrostowi ludności już ok. 2030 roku brytyjska gospodarka prześcignie niemiecką, obecnie największą w UE.

Przez najbliższych kilka dekad proporcja ludzi w wieku 65 lat i starszych wobec ludzi w przedziale wiekowym 15-64 lata w W. Brytanii będzie rosnąć łagodniej niż w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Włoszech czy Polsce. Oznacza to, że państwo brytyjskie łatwiej zapewni środki na opiekę nad starzejącą się częścią populacji.

Niechęć do imigrantów
Mimo tych optymistycznych danych kwestia imigracji w Wielkiej Brytanii wywołuje spory i niechęć wyborców, zmęczonych latami oszczędnościowych budżetów i zaniepokojonych wpływem przybyszów na jakość usług publicznych i rynek nieruchomości - zauważa Reuters.

Jeśli migracja netto (różnica między osobami wyjeżdżającymi z kraju a przyjeżdżającymi do niego na dłużej niż trzy miesiące) spadnie i utrzyma się na poziomie forsowanym przez konserwatywny rząd, czyli poniżej 100 tys. osób rocznie, brytyjska gospodarka skurczy się o 11 proc. do 2060 r., w porównaniu do sytuacji, gdyby migracja netto utrzymała się na poziomie ok. 200 tys. osób rocznie - obliczył wiodący think tank brytyjski National Institute for Economic and Social Research (NIESR). W okresie 12 miesięcy do końca czerwca 2014 r. migracja netto w Wielkiej Brytanii wyniosła 260 tys. osób.

W dłuższej perspektywie spowolniona imigracja może też utrudnić rządowi kontrolowanie krajowego budżetu - pisze Reuters. Doradzający gabinetowi Urząd Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) obliczył, że jeśli migracja netto spadnie do ok. 90 tys. osób rocznie, pierwotny deficyt budżetowy (bez kosztów obsługi zadłużenia) co rok rósłby o 0,2 punktu procentowego PKB, a zadłużenie netto wzrosłoby o 6 proc. PKB do roku obrachunkowego 2063/2064 - niż przy i tak radykalnym założeniu, że migracja netto spadłaby do 105 tys. osób rocznie.

Aktywizować zawodowo seniorów
Imigracja to tylko jeden element szerszej kampanii mającej pomóc krajowi unieść koszty związane z tą demograficzną tendencją. Wielka Brytania szuka również sposobów na jak najdłuższe utrzymanie aktywności zawodowej ludzi starszych, stopniowo podwyższa też wiek emerytalny - według prognoz nawet do 70 lat w ciągu najbliższych pięciu dekad.

Na razie jednak część analityków obawia się, że głosząc antyimigracyjne hasła, brytyjscy politycy mogą zniechęcić potencjalnych imigrantów. Postępując w ten sposób, politycy "mogą sobie strzelić w stopę. Wszystkie badania pokazują, że wpływ imigracji na wzrost gospodarczy i kwestie fiskalne był dotąd bardzo pozytywny" - ocenił Erik Nielsen, główny ekonomista banku UniCredit.

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że zażąda od UE zmiany jej traktatów założycielskich, aby Wielka Brytania mogła ograniczyć imigrację z UE, według niego obciążającą brytyjski system świadczeń socjalnych. W kraju rośnie popularność eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) domagającej się wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.