Inauguracja Forum Seniorów Województwa OpolskiegoPAP/Rynek Seniora - 15 listopada 2017 09:06


Seniorzy nie muszą być ciężarem dla społeczeństwa. Wprost przeciwnie, mogą mu przekazać wiele cennych doświadczeń - podkreślali uczestnicy inauguracyjnego posiedzenia Forum Seniorów Województwa Opolskiego.

Na inauguracji Forum Seniorów Województwa Opolskiego, które odbyło się we wtorek (14 listopada) w Opolu, spotkało się kilkudziesięciu reprezentantów organizacji seniorów z całego regionu. Inicjatorem spotkania było Biuro Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego (BDiPO) opolskiego urzędu marszałkowskiego.

- Zmienia się struktura społeczeństwa. Liczba seniorów w regionie jest coraz większa. Osoby, które czas aktywności zawodowej mają już za sobą, coraz chętniej organizują się w lokalnych stowarzyszeniach i różnego rodzaju grupach. Nie zamierzają być ciężarem dla społeczeństwa, ale nie chcą też z niczego rezygnować. Uczestnicy dzisiejszego spotkania są ambasadorami środowiska senioralnego, a samo forum może być miejscem dyskusji na temat jego potrzeb oraz łącznikiem z władzami różnych szczebli - wyjaśnia Barbara Kamińska, dyrektor BDiPO.

Jedna z uczestniczek spotkania, Ewa Rurynkiewicz, zapewnia że tematów do pracy nie zabraknie. - Swoją aktywność zawodową zakończyłam rok temu. Wcześniej pracowałam w samorządzie wojewódzkim i uczestniczyłam w projektach rozbudowy Uniwersytetu Opolskiego. Nie jest tak, że aktywność seniorów musi ograniczać się do przysłowiowych lekcji tańca towarzyskiego. Patrząc na wszystkie możliwości, jakie stwarzają nam różnego rodzaju programy i fundusze, jest o co powalczyć i jest możliwość udowodnienia, że w momencie przejścia na emeryturę nie trzeba usuwać się w cień życia publicznego. Trzeba działać, póki siły i zdrowie na to pozwalają - powiedziała.

Zdaniem Rurynkiewicz, biorąc pod uwagę fakt działania w grupach senioralnych różnego rodzaju specjalistów, w tym dziennikarzy, warto pomyśleć o samodzielnym wydawnictwie adresowanym do seniorów, którego zawartość może być cenna także dla młodszego pokolenia.

- Z wiekiem nabiera się pokory i dystansu do wielu zjawisk i procesów. Ten dystans, w połączeniu z doświadczeniem życiowym i wiedzą merytoryczną, uzyskaną w ciągu kilkudziesięciu lat pracy, to cenna wiedza dla naszych następców, przekazana nie z chęci zysku, ale z życzliwości - podkreśla Rurynkiewicz.

We wtorek obchodzony był Ogólnopolski Dzień Seniora.