Inwestujmy już w obecnych 30-40-latków

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Daniel Kuropaś/Rynek Seniora   06 października 2014 08:55


Inwestujmy już w obecnych 30-40-latków Fot. PTWP

Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej na l. 2014-2020 nie są zestawem działań, który załatwi wszelkie problemy związane z wyzwaniami demograficznymi - podkreśla Marzena Breza, dyrektor Departamentu Polityki Senioralnej z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

- W dłuższym czasie koncentrujemy się na trzech głównych obszarach: zdrowie i samodzielność, dłuższa aktywność zawodowa i aktywność społeczna obywateli - opisywała 18 września br. podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.

Na pewno w realizacji założonej strategii pomogą środki z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Ale na razie nie zostały jeszcze uruchomione w ramach nowej perspektywy budżetowej.

- Nasze założenia realizujemy też dzięki Rządowemu Programowi na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych. Tam mamy zarezerwowany 7-letni budżet w wysokości 280 mln zł, czyli 40 mln zł rocznie - opisuje dyrektor Breza.

Jak zaznacza, nie ma absolutnie żadnego problemu z wydawaniem tych środków. Samo tylko roczne zapotrzebowanie może wchłonąć budżet 7-letni.

"Profilaktyka” senioralna
Szefowa Departamentu Polityki Senioralnej w MPiPS zwróciła też uwagę na konieczność innego spojrzenia na opiekę długoterminową.

- Potrzeba różnego typu usług społecznych, jak również medycznych. Wiemy, że te stricte medyczne potrzeby będą się pojawiały na ostatnim etapie starości, ale możemy go maksymalnie oddalić, właśnie poprzez dobrze wdrożone i dużo wcześniej zaimplementowane usługi społeczne - przekonywała.

Co więcej, powinniśmy zainwestować także w obecnych 30-40-latków, w zasadzie wszystkich przed 60 r.ż., aby mieli świadomość aktywnego i zdrowego starzenia się.

- Gdyby już szkoły uczyły, co jeść i jak ćwiczyć, to przygotowanie do starości byłoby dużo lepsze, a co za tym idzie mniejsze wydatki państwa w późniejszym okresie - mówiła Marzena Breza.

Opiekuńcze deficyty
Jej zdaniem bardzo ważnym i ogromnym deficytem obecnie są usługi opiekuńcze dla osób starszych. Bez rozszerzenia i spektrum usług i nawet skali zawodów w tym sektorze seniorzy nie uzyskają lepszego do nich dostępu.

- Chodzi też o to, żeby opiekunowie stopniowo wchodzili na oficjalny rynek pracy. Ale ten proces będzie trwał bardzo długo. Będziemy chcieli inwestować w sektor mobilnych opiekunów czy generalnie asystentów osób starszych w ramach EFS w kolejnej perspektywie budżetowej - stwierdziła Marzena Breza.

Zaznaczyła przy tym, że resort zauważa sprzeczności w polityce, którą sam forsuje, a mianowicie z jednej strony oczekiwanie dłuższej aktywności zawodowej, a z drugiej istnienie szarej strefy i deficyty usług opiekuńczych, które nie są gwarantowane.
- Odnosimy się tutaj do grupy osób, nazywanej często sandwich generation (ok. 50 r.ż.). Z jednej strony wymaga się od nich usług i wsparcia dla rodziców, ale z drugiej bardzo często chcą też wspierać swoje dzieci w opiece nad wnukami – mówi.

Jak stwierdziła też dyrektor z MPiPS, polska polityka społeczna zmierza do tego, żeby zapewniać starzenie w miejscu zamieszkania. To jest bardziej efektywne od strony finansowej, ale też odpowiada konkretnym zapotrzebowaniom seniorów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.