ISP nagrodzi tych, którzy pomagają starszym sąsiadom
Autor: PAP/Rynek Seniora   13 listopada 2015 10:53

Polskie społeczeństwo się starzeje, a młodzi ludzie coraz częściej opuszczają rodzinne strony - to powoduje, że starsi ludzie często zostają bez opieki najbliższych. W takiej sytuacji dobrze byłoby, gdyby mogli liczyć na pomoc sąsiadów, do czego zachęca Instytut Spraw Publicznych.

W konkursie "Potrzebni sąsiedzi" zostaną wyróżnione osoby, które angażują się w pomoc sąsiedzką na rzecz seniorów mieszkających na tym samym osiedlu, w tym samym domu bądź w tej samej miejscowości. Ideą konkursu jest zwrócenie uwagi na znaczenie relacji sąsiedzkich, a także na rolę osób z najbliższego otoczenia we wspieraniu i udzielaniu pomocy osobom starszym, niesamodzielnym, chorym lub niepełnosprawnym.

- Jest to inicjatywa, w której chcemy opowiedzieć o wyjątkowych ludziach, którzy nie są obojętni na potrzeby swoich starszych współmieszkańców i mogą pochwalić się konkretnymi działaniami na rzecz innych - wyjaśnia Aleksandra Murawska z Instytutu Spraw Publicznych (ISP), współorganizatorka konkursu.

Od co najmniej kilku lat demografowie, socjologowie i ekonomiści alarmują, że polskie społeczeństwo się starzeje, a z drugiej strony zwiększa się nasza mobilność i zaangażowanie w pracę, coraz dłużej też jesteśmy aktywni zawodowo, przez co osoby starsze nie mogą liczyć na pomoc najbliższej rodziny.

- Polscy seniorzy coraz częściej cierpią z powodu zmian, jakie zachodzą w naszym społeczeństwie: większej mobilności Polaków, którzy wyjeżdżają za pracą do innych miejscowości lub za granicę, coraz większej aktywności zawodowej kobiet, które nie są w stanie pogodzić pracy z opieką nad najbliższymi - mówi Paulina Sobiesiak-Penszko z ISP, inicjatorka ogólnopolskiej kampanii społecznej na rzecz włączania sąsiadów w opiekę nad osobami starszymi.

Choć coraz częściej, szczególnie w dużych miastach, nie utrzymujemy relacji z naszymi sąsiadami, ograniczając kontakty do zdawkowego "dzień dobry", to z drugiej strony, na polskich osiedlach, w miastach i wsiach, funkcjonuje wiele świetnie zintegrowanych społeczności, których członkowie darzą się zaufaniem. Organizatorzy konkursu chcą dotrzeć do takich ludzi.

- Sąsiedzka pomoc może mieć bardzo różny charakter. To mogą być drobne rzeczy, takie jak robienie zakupów czy pomoc w załatwianiu spraw urzędowych oraz te, wymagające większego zaangażowania, jak pomoc w sprzątaniu czy wspólne wyjście do kina. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb seniora - mówi Sobiesiak-Penszko.

Wyboru zwycięzców dokona kapituła konkursu złożona z dziennikarzy, działaczy społecznych i ekspertów zaangażowanych w budowanie porozumienia międzypokoleniowego w Polsce.

Konkurs organizowany jest wspólnie przez Instytut Spraw Publicznych i Pocztę Polską S.A.; patronat honorowy nad konkursem objął Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 6 grudnia. Wręczenie nagród nastąpi podczas finałowej konferencji, która odbędzie się w połowie grudnia w Warszawie.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: www.potrzebnisasiedzi.pl.

Konkurs jest częścią realizowanego przez ISP przedsięwzięcia finansowanego ze środków Rządowego Programu na Rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.