Jak przekazać mieszkanie - testamentem czy darowizną?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: wyborcza.biz/Rynek Seniora   13 lipca 2016 14:14


Jak przekazać mieszkanie - testamentem czy darowizną? Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Fot. archiwum

Testament i darowizna - czym się różnią? Notariusze tłumaczą, że to zależy od konkretnej sytuacji. Podstawowa różnica jest taka, że darowizna działa od razu, a testament po śmierci.

Darowiznę trudniej cofnąć. Babcia, która chce podarować swoje mieszkanie wnuczce, może się obawiać, że wnuczka po tym, gdy przejmie lokal, uprzykrzy jej życie. Być może odda ją do domu opieki. Takie sytuacje się zdarzają.

Może wtedy próbować odwołać darowiznę. Nie jest to jednak takie proste. Odwołanie darowizny jest możliwe, jeśli obdarowany dopuści się względem darczyńcy tzw. rażącej niewdzięczności.

Ale przepisy jasno nie precyzują rażącej niewdzięczności. Zostawiają to do oceny sądowi. Z całą pewnością jest nią przestępstwo przeciwko darczyńcy.

Odwołanie darowizny mogłoby też nastąpić, gdyby po zawarciu umowy stan majątkowy darczyńcy znacznie się pogorszył - do tego stopnia, że wykonanie darowizny oznaczałoby uszczerbek dla jego własnego utrzymania.

Odwołanie darowizny następuje przez oświadczenie złożone obdarowanemu na piśmie. Rozwiązania umowy darowizny nie można żądać po upływie dwóch lat od jej wykonania.

Z testamentem jest łatwiej. Spadkodawca może w każdej chwili odwołać zarówno cały testament, jak i jego poszczególne postanowienia. Odwołać testament można w taki sposób, że spadkodawca sporządzi nowy testament albo poprzedni zniszczy. Może też dokonać w testamencie zmian, z których będzie wynikała wola odwołania wcześniejszych postanowień. 

Więcej: www.wyborcza.biz

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR