Jak sporządzić testament? W sobotę w 23 polskich miastach wyjaśnią to notariusze

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   25 listopada 2016 08:58


Jak sporządzić testament? W sobotę w 23 polskich miastach wyjaśnią to notariusze Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Zasady sporządzania testamentów oraz przepisy o dziedziczeniu będą tematem przewodnim sobotniej (26 listopada), siódmej edycji ogólnopolskiego Dnia Otwartego Notariatu. Ważne, aby jak najwięcej testamentów trafiało do elektronicznego notarialnego rejestru - wskazują rejenci.

W sobotę 26 listopada w 21 wyznaczonych punktach w całej Polsce w godz. 10-16 notariusze będą udzielać bezpłatnych porad i informacji wszystkim zainteresowanym. Porady będą udzielane w: Białymstoku, Bielsku-Białej, Chełmie, Częstochowie, Gliwicach, Gorzowie Wielkopolskim, Jaśle, Jeleniej Górze, Katowicach, Koszalinie, Krakowie, Krośnie, Legnicy, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Puławach, Radomiu, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu.

- Co roku staramy się rozszerzać zasięg dnia otwartego w taki sposób, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. W tej edycji, po raz pierwszy, wychodzimy z naszą akcją poza granice Polski, bo dzień otwarty odbędzie się także w Ambasadzie Polskiej w Berlinie - powiedział w czwartek (24 listopada) koordynator akcji not. Maciej Chojnacki. Dodał, że porady udzielana w ambasadzie skierowane będą do licznej Polonii mieszkającej w stolicy Niemiec.

Jak zaznaczył, poziom wiedzy prawniczej w polskim społeczeństwie nie jest duży. - Każdego roku podczas dnia otwartego udzielamy ponad trzech tys. porad - powiedział.

W tym roku w akcję zaangażowało się ponad 200 notariuszy, którzy będą mieli wyznaczone dyżury w miejscach udzielania porad. Pełna lista adresów, w których porady będą udzielane znajduje się na stronie www.porozmawiajznotariuszem.pl.

Testament jest dokumentem, który zabezpiecza wolę spadkodawcy w sprawie majątku po jego śmierci. Testament może być sporządzony własnoręcznie, może mieć też formę testamentu notarialnego. Podważenie testamentu w formie aktu notarialnego jest bardzo trudne, a - jak wskazują prawnicy - obecność notariusza przy sporządzeniu testamentu gwarantuje jego poprawność pod względem prawnym.

Jak przypomniał Chojnacki, sporządzenie testamentu notarialnego to koszt 50 zł plus VAT. Na prośbę spadkodawcy dokument może być bezpłatnie zarejestrowany w Notarialnym Rejestrze Testamentów.

Rejestr ten funkcjonuje od października 2011 r. i jest prowadzony w formie elektronicznej. Podstawowym jego celem jest zmniejszenie ryzyka, że spadkobierca nie dowie się o sporządzeniu testamentu lub że testament zostanie ujawniony z opóźnieniem. Rejestr nie zawiera treści testamentów tylko informację, gdzie i w której kancelarii testament można odnaleźć. Dotychczas w rejestrze tym odnotowano już blisko 155 tys. wpisów.

- Ubolewamy jednak, że wpis testamentu do tego rejestru, mimo iż bezpłatny, nadal nie jest obligatoryjny. Część osób ma obawy przed odnotowaniem w rejestrze faktu sporządzenia testamentu, choć jego treść nie trafia do rejestru - zaznaczyła not. Jolanta Niedziela w warszawskiej izby notarialnej. Jak dodała dzień otwarty notariatu ma służyć m.in. rozwianiu takich obaw.

Notariusze oceniają, że wskazane byłoby, aby prowadzony przez Krajową Radę Notarialną rejestr testamentów stał się rejestrem publicznym.

Od września funkcjonuje już publiczny rejestr spadkowy, stworzony na bazie istniejącego wcześniej rejestru aktów poświadczenia dziedziczenia. Informacje w nim gromadzone mają uniemożliwić przypadki kilkakrotnego stwierdzania spadku po tym samym zmarłym; np. przez różne sądy lub przed notariuszem.

Rejestr spadkowy oprócz wydawanych przez notariuszy informacji o aktach poświadczeniach dziedziczenia gromadzi dane o sądowych postanowieniach stwierdzających nabycie spadku oraz o europejskich poświadczeniach spadkowych.

CZYTAJ TAKŻE

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR