Jaki o rozwiązaniach dla seniorów: karta Senior Plus, mieszkania podwójne...

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   24 września 2018 11:42


Jaki o rozwiązaniach dla seniorów: karta Senior Plus, mieszkania podwójne... Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Był czas, kiedy seniorzy zrobili coś dla Warszawy, teraz przychodzi czas, żeby ona zrobiła coś dla nich - mówił podczas konwencji regionalnej PiS w Warszawie kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta miasta Patryk Jaki. Zapowiedział wprowadzenie kart "Senior Plus", budowę tzw. mieszkań podwójnych.

- Był czas, kiedy seniorzy zrobili coś dla Warszawy, teraz przychodzi czas, żeby Warszawa zrobiła coś dla nich. Dlatego będziemy chcieli wprowadzić wiele zasad znanych z zachodnich państw - podkreślił Jaki. Zapowiedział, że "każde nowe mieszkanie, które będzie budowało miasto ma mieć przeznaczony parter dostosowany zawsze dla seniorów i osób niepełnosprawnych".

- Po drugie wykorzystamy pustostany, dużo zasobów, które w tej chwili Warszawa posiada i stworzymy coś, co jest znane w zachodniej Europie mianowicie tzw. mieszkania podwójne - mówił kandydat na prezydenta stolicy. Wyjaśnił, że samotny i schorowany senior będzie miał możliwość zamienić swoje mieszkanie na mieszkanie podwójne i zamieszkać tam z innym samotnym seniorem.

Trzeci punkt programu Jakiego, to budowa tzw. mieszkań "wytchnieniowych". - To będzie takie miejsce, gdzie opiekun osoby niepełnosprawnej bądź seniora, będzie miał miejsce w każdej dzielnicy, gdzie na kilka godzin może przyprowadzić seniora bądź osobę niepełnosprawną i będzie ta osoba w pełni zaopiekowana - tłumaczył. - Bardzo ważne jest to, aby budować silne więzi pomiędzy osobami, które opiekują się osobami niepełnosprawnymi, czy seniorami i na odwrót. To jest zadanie miasta, żeby pomóc w tych trudnych chwilach - zaznaczył. Jak mówił, to będzie miejsce, gdzie senior będzie mógł sprawdzić stan swojego zdrowia, gdzie zawsze będą lekarze; gdzie będą dodatkowe zajęcia i osoby specjalnie dedykowane dla nich.

Jaki zapowiedział także powstanie 40 domów dziennego pobytu. - To będą miejsca przeznaczone dla aktywnych seniorów - wyjaśnił. Dodał, że dzisiaj jest wielu seniorów w Warszawie, których potencjał jest niewykorzystany. Dodał, że domy dziennego pobytu zmienią swoją funkcję - "będą dłużej otwarte, będą organizowały tę siłę warszawskich seniorów, tak żeby ją spożytkować lepiej dla mieszkańców Warszawy, ale żeby i seniorzy czuli się potrzebni dla miasta. Dodatkowo będą tam prowadzone szkolenia i chcielibyśmy, żeby w każdym takim domu była opieka geriatryczna".

Polityk zapowiedział, że po wygranych wyborach zostanie wprowadzona karta "Senior Plus". - Dzisiaj jest często tak, że seniorzy mają w różnych instytucjach zniżki, ulgi, ale pierwszą barierą, jaka jest postawiona przed seniorem jest to, aby dowiedzieć się w ogóle, jakie to są ulgi - wskazał. - Dlatego my będziemy chcieli ten system zunifikować, tak żeby w jednej karcie było jasne, że seniorzy mają zniżki do warszawskich instytucji sportowych, kulturalnych, do warszawskich placówek edukacyjnych, do transportu dedykowanego osobom niepełnosprawnym - podkreślił Jaki.

- Jeżeli Warszawa będzie potrafiła mądrze zorganizować tę kartę "Senior Plus" to stanie się naprawdę prawdziwym podmiotem, prawdziwym partnerem dla prywatnego biznesu i Warszawa będzie mogła negocjować wtedy ceny z prywatnym biznesem dla seniorów, czyli seniorzy będą wtedy mogli dostać pulę darmowych biletów do kina, zniżki do restauracji, gastronomii, turystyki, będzie można zorganizować wyjazdy turystyczne poza Warszawę seniorom. To można zrobić i to nawet nie musi nic kosztować to jest kwestia mądrej organizacji miasta - zaznaczył Jaki. - Więcej powiem, jeżeli miasto przychodzi do prywatnego podmiotu leczniczego, reprezentuje wszystkich mieszkańców może negocjować zniżki do również prywatnych podmiotów leczniczych, usług geriatrycznych itd., dlatego będzie karta w Warszawie "Senior Plus" - powtórzył kandydat na prezydenta Warszawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR