Jakie możliwości stwarza gminna rada seniorów?

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Seniora   25 kwietnia 2016 13:54


Jakie możliwości stwarza gminna rada seniorów? Gminną radę seniorów tworzy się na wniosek rady gminy lub organizacji działających na rzecz osób starszych. Fot. UG Karsin

Podobnie jak młodzieżowa rada gminy, gminna rada seniorów jest organem konsultacyjnym i doradczym. Z uzasadnienia Ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym wynika, że funkcjonowanie rady seniorów ma nie tyle polityczny, co społeczny charakter - wyjaśnia Dziennik Gazeta Prawna.

Rada seniorów ma pełnić rolę reprezentacji osób starszych.

Ustawodawca zaznacza, że gmina ma sprzyjać solidarności międzypokoleniowej i stwarzać warunki do pobudzania aktywności obywatelskiej osób starszych w społeczności lokalnej. Członkowie rady mogą zgłaszać inicjatywy związane zarówno z dobrem ich grupy wiekowej, jak i innymi sprawami lokalnymi.

Rada gminy, z inicjatywy własnej lub na wniosek zainteresowanych środowisk, może utworzyć gminną radę seniorów. W jej skład wchodzą przedstawiciele osób starszych, osoby działające na rzecz osób starszych, organizacje pozarządowe i podmioty prowadzące Uniwersytety Trzeciego Wieku. Rady seniorów mogą powstawać także przy jednostkach pomocniczych gmin np. w sołectwach, dzielnicach lub osiedlach.

Historia tworzenia organów pomocniczych dla gmin sięga roku 2001. Znowelizowano wówczas ustawę o samorządzie gminnym powołując młodzieżowe rady gminy. Z czasem narodziła się potrzeba włączenia w sprawy społeczne także i seniorów. W związku z nowelizacją ustawy o samorządzie z 11 października 2013 r. samorządy w całym kraju od 30 listopada 2013 r.mogą powoływać gminne/miejskie rady seniorów.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.