Japonia: rząd chce przesiedlać najstarszych na prowincję i tworzy enklawy emerytów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: Onet.pl/Rynek Seniora   06 maja 2016 14:01


Japonia: rząd chce przesiedlać najstarszych na prowincję i tworzy enklawy emerytów Rząd Japonii chce przesiedlać najstarszych mieszkańców miast do regionów słabo rozwiniętych gospodarczo i tam tworzyć "enklawy opieki". Fot. Robert Couse-Baker/Flickr.com (CC BY 2.0)

Według rządu Japonii receptą na starzejące się społeczeństwo ma być większa liczba robotów medycznych w branży opiekuńczej oraz przesiedlanie seniorów z gęsto zaludnionych aglomeracji miejskich na prowincję - informuje onet.pl, powołując się na Süddeutsche Zeitung.

Rząd premiera Shinzo Abe odrzuca stosunkowo najprostsze rozwiązanie, czyli zatrudnienie w branży opiekuńczej młodych imigrantów z innych regionów Azji. W zamian proponuje zwiększenie liczby robotów medycznych w branży opiekuńczej  - ale nie tylko. 

W ramach nowej polityki rewitalizacji prowincji ogłosił program stworzenia społeczności trzeciego wieku, specjalizującej się w opiece nad najstarszymi. Wytypowano już 20 miejscowości w regionach słabo rozwiniętych gospodarczo. Powstaną tu specjalistyczne ośrodki opieki. Zainteresowanie projektem zadeklarowało 247 gmin.

Koncepcja rządowa zakłada przeprowadzkę emerytów z gęsto zaludnionych aglomeracji miejskich na prowincję. Odpowiadając na głosy krytyki minister Shigeru Ishiba tłumaczy, że przeprowadzka na wieś "nie jest przymusowa".

Pięć milionów Japończyków przebywa w domach seniora lub korzysta z opieki ambulatoryjnej. W placówkach opiekuńczych brakuje miejsc i wykwalifikowanego personelu. Do wczesnych lat powojennych trzypokoleniowe gospodarstwa domowe były w Japonii normą. Dzisiaj mniej niż jedna piąta seniorów mieszka pod jednym dachem z dwiema młodszymi generacjami.

Ponad jedna czwarta Japończyków skończyła 65 lat. Według statystyk rządowych za 20 lat 40 proc. japońskiego społeczeństwa będą stanowili emeryci. Jednocześnie co roku liczba ludności zmniejsza się o 200 tys.

Więcej: www.onet.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.