Jarubas: polityka demograficzna winna wspierać działania wobec seniorów
Autor: PAP/Rynek Seniora   02 marca 2015 11:48

Kandydat PSL na prezydenta Adam Jarubas ocenił w piątek (27 lutego) w Opolu, że demografia to jeden z najważniejszych problemów, przed którym stoi polskie państwo; za konieczne uznał przeciwdziałanie niekorzystnym trendom migracyjnym, czy dotyczącym dzietności.

Nawiązał w ten sposób do jednego z największych wyzwań woj. opolskiego, które wg demografów ma najniższy wskaźnik dzietności w kraju, ujemny przyrost naturalny i najwyższy odsetek emigrantów w odniesieniu do liczby osób zameldowanych.

- Opolszczyzna ma swoje specyficzne wyzwania, zwłaszcza jeśli chodzi o demografię. Ja z kolei traktuję dzisiaj demografię jako jeden z najważniejszych problemów, przed którym stoi także nasze państwo, również jego struktury - myślę o prezydencie, ale też rządzie, czy parlamencie - podkreślił Jarubas.

Woj. opolskie, by przeciwdziałać negatywnym skutkom demograficznym, stworzyło program Specjalnej Strefy Demograficznej - pakiet projektów, który ma przeciwdziałać wyludnianiu się województwa.

Jarubas, pytany o ten program, uznał, że to ciekawe doświadczenia, które "podgląda również jako marszałek regionu (Świętokrzyskie) o podobnych wyzwaniach i problemach rozwojowych".

Jak zaznaczył, polityka demograficzna nie zamyka się obecnie w wymiarze jednego działania. Powinna być nakierowana na wspieranie rodziny, dzietności, ale również polityki wobec seniorów czy wspieranie przedsiębiorczości.

- Z pewnością doświadczenie Opolszczyzny może być cennym wkładem do programów o charakterze ogólnopolskim - podkreślił. Zapowiedział, że na konwencji programowej przedstawi swoje propozycje w tym obszarze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.