"Jest prawdopodobnie najstarszym czynnym kierowcą w Polsce"naszemiasto.pl/Rynek Seniora - 26 sierpnia 2016 12:56


Henryk Dłużewski z Kielc ma równe 100 lat, a jego pasją jest motoryzacja. Zapowiada, że dopóki będzie żył, będzie także jeździł. Jak informuje serwis naszemiasto.pl, już teraz "jest prawdopodobnie najstarszym czynnym kierowcą w Polsce".

Stulatek jeździ Wartburgiem 353 z 1984 r. Auto ma „od nowości”, więc kiedy je kupował, był przed siedemdziesiątką i - jak sam mówi - był „już trochę starszym panem”. Przyznaje, że nie zna nikogo w podobnym wieku, kto byłby w stanie jeszcze prowadzić auto.

Opowiada, że kiedyś lubił „przycisnąć gaz”, ale teraz wie, że musi bardziej uważać i stara się nie jeździć szybciej niż 60 km/h. Wyjaśnia, że przed laty przemierzał swoim autem tysiące kilometrów, jeździł m.in. do krajów demokracji ludowej.

W latach 50. mieszkał w Warszawie, uzyskał dwa tytuły inżynierskie, a do Kielc „ściągnęła” go kobieta z którą, jak mówi, „popełnił małżeństwo”.

Zapytany, co robić, aby tak długo żyć, odpowiada, że "trzeba wierzyć w swoją gwiazdę, być uczciwym, nie kraść, żyć po to, żeby komuś pomóc, coś zbudować i czuć tę radość życia". 

Więcej: www.kielce.naszemiasto.pl