Jest projekt cofający zapisy ustawy dezubekizacyjnej. Będzie zbiórka podpisów

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   05 października 2017 09:17


Jest projekt cofający zapisy ustawy dezubekizacyjnej. Będzie zbiórka podpisów Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

SLD będzie zbierać podpisy pod obywatelskim projektem, cofającym zmiany wprowadzone przez ustawę dezubekizacyjną. Według Sojuszu ustawa ta jest "jawnie niesprawiedliwa", niezgodna z konstytucją, zabiera ludziom prawa nabyte i stosuje odpowiedzialność zbiorową.

O inicjatywie poinformowali na środowej (4 października) konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty, polityk Sojuszu Andrzej Rozenek oraz przedstawiciele Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych.

Rozenek przypomniał, że w niedzielę weszła w życie tzw. ustawa dezubekizacyjna, która obniża emerytury i renty za okres "służby na rzecz totalitarnego państwa" od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. (w połowie 1990 r. powstał UOP).

Na mocy ustawy, od października, emerytury i renty b. funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia wypłacanego przez ZUS. Informacje o przebiegu służby funkcjonariuszy sprawdza IPN. Od decyzji obniżającej świadczenia przysługuje odwołanie do sądu.

- Ta ustawa jest jawnie niesprawiedliwa i niezgodna z konstytucją. Ona zabiera ludziom prawa nabyte, stosuje coś, co można nazwać odpowiedzialnością zbiorową. Jest to niestety przykład łamania fundamentów demokratycznego prawa. W związku z tym powołaliśmy komitet inicjatywy ustawodawczej i mamy zamiar przedłożyć na ręce marszałka projekt ustawy, który cofnie te haniebne zmiany - oświadczył Rozenek.

Poinformował, że projekt jest już przygotowany i zakłada "przywrócenie funkcjonariuszom, emerytom mundurowym, należne im świadczenia".

- Złożyliśmy już na ręce marszałka Sejmu 2 tys. podpisów, by zarejestrować komitet (obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej) i w momencie, gdy zostanie on zarejestrowany, ruszymy ze zbiórką podpisów - zadeklarował. Docelowo - przypomniał Rozenek - tych podpisów musi być ponad 100 tys., by mógł być on procedowany w Sejmie.

Zastępca pełnomocnika komitetu inicjatywy ustawodawczej, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marek Dukaczewski poinformował, że dotąd odbyło się ponad 30 spotkań w terenie z kilkoma tysiącami osób, których "dotknęła" ustawa dezubekizacyjna. Dukaczewski podkreślił, że w projekcie ustawy uwzględniono zgłaszane przez nich sugestie.

- Spotkaliśmy się podczas tych rozmów z sytuacjami niezwykle przykrymi, szczególnie, gdy zmiany dotyczyły wdów, czy rodzin z niepełnosprawnymi dziećmi. To przypadki bardzo tragiczne, nad którymi trzeba się indywidualnie pochylić. Liczymy, że nasz projekt da ludziom nadzieję, że ta bardzo trudna dla nich sytuacja ulegnie zmianie - powiedział Dukaczewski.

Czarzasty poinformował, że zarząd SLD zdecydował o skierowaniu do zawiązanego komitetu Andrzeja Rozenka, Janusza Zemke, Stanisława Wziątka i Katarzynę Piekarską.

- Stoimy na stanowisku, że są łamane prawa nabyte i jesteśmy przekonani, że będą za chwilę łamane prawa nabyte innych grup zawodowych, aktywnych do roku 1990. Mówimy o żołnierzach, nauczycielach, prokuratorach, sędziach. Ta karuzela w tej chwili ruszyła - dodał Czarzasty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR