Już działa pierwsze Centrum Aktywności Seniora w Krakowie
Autor: PAP/Rynek Zdrowia   02 lipca 2015 12:30

54 Centra Aktywności Seniora (CAS) mają w ciągu najbliższych kilku lat powstać w Krakowie. Osoby po 60. roku życia mogłyby w nich korzystać z zajęć artystycznych, sportowych, nauki obsługi komputera czy porad prawnika. W czwartek (2 lipca) otwarto pierwszy z nich.

Centra Aktywności Seniorów są prowadzone przez organizacje pozarządowe, a finansowane przez gminę. Mają być miejscami integracji społecznej i aktywizacji osób starszych.

- Wszystkie prognozy demograficzne wskazują na to, że społeczeństwo się starzeje i osób w wieku senioralnym przybywa. Nie ulega wątpliwości, że trzeba tym osobom zapewnić miejsca, gdzie będą mieli możliwość spędzania wolnego czasu, którego mają dosyć dużo. Aczkolwiek każdy senior, którego znam, mówi, że na emeryturze ma mniej czasu niż wtedy gdy pracował - powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas otwarcia CAS na ul. Rzeźniczej.

Majchrowski chciałby, aby w każdej z 18 dzielnic stolicy Małopolski były po trzy takie Centra. Gmina na utworzenie Centrów do 2020 r. przeznaczy 14,1 mln zł. Jest to element przyjętego przez Radę Miasta Krakowa "Programu Aktywności Społecznej i Integracji Osób Starszych".

Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej poinformowała, że pięć następnych Centrów Aktywności Seniora rozpocznie swoją działalność w piątek (3 lipca).

W centrach mają odbywać warsztaty, treningi, kursy dla osób starszych, a także wycieczki turystyczno-krajoznawcze czy spotkania kulturalno-towarzyskie. Zajęcia z prawa, aby starsze osoby nie padały łupem oszustów, nauka nowoczesnych technologii, by umiały kupić bilet w autobusie i zapłacić za niego kartą, kursy komputerowe, nauka angielskiego, zajęcia sportowe, by zachować dobrą kondycję, warsztaty zdrowego żywienia, wolontariat - to tylko część oferty, którą przygotowały dla osób w wieku 60+ Centra Aktywności Seniorów (CAS-y). 

W 2013 r. w Krakowie mieszkało prawie 759 tys. osób, z czego blisko 160 tys. - 21 proc. całej populacji - to seniorzy. Według prognoz demograficznych w 2020 r. seniorzy będą stanowili 23 proc. populacji.

Trwa kolejny nabór dla organizacji pozarządowych zainteresowanych prowadzeniem Centrów, których otwarcie planowane jest na 2016 r.

Pierwsze Centra Aktywności Seniorów powstaną w Krakowie:

Dzielnica I
Polski Związek Emerytów i Rencistów, Zarząd Oddziału Rejonowego Kraków Śródmieście II, ul. Krowoderska 4, tel. 12 422-84-71;

Kościół dla Miasta Krakowa, ul. Berka Joselewicza 28, tel. 502 314 995;

Dzielnica II
Akademia Pełni Życia, ul. Rzeźnicza 2, tel. 12 294-81-35;

Dzielnica V
Polski Komitet Pomocy Społecznej, ul. Sienkiewicza 2a, tel. 12 634-51-57;

Dzielnica VI
Stowarzyszenie "LAJKONIK", ul. Bandtkiego 19, tel. 12 637-29-44 wew. 202;

Dzielnica XVII
Fundacja Nowe Centrum, os. Słoneczne 14, tel. 698 138 948.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.