Już za niespełna miesiąc zbierze się Obywatelski Parlament Seniorów
Autor: PAP/Rynek Seniora   03 września 2015 16:12

1 października, w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych, w Sejmie zbierze się Obywatelski Parlament Seniorów; będzie to okazja do podsumowania dotychczasowych działań i wskazania wyzwań na przyszłość - zapowiedział w czwartek (3 września) szef MPiPS Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Obywatelski Parlament Seniorów zbierze się w Polsce po raz pierwszy w historii - wskazał w rozmowie z dziennikarzami, podczas organizowanej w MPiPS konferencji "Kultura i seniorzy".

 Minister wyraził przekonanie, że Obywatelski Parlament Seniorów będzie doskonałą okazją do podsumowania działań na rzecz osób starszych i nakreślenia kolejnych wyzwań.

- To będzie zwieńczenie polityki senioralnej, którą wspólnie z organizacjami pozarządowymi, instytucjami różnego szczebla - samorządowymi i rządowymi - tworzymy, dając szanse osobom starszym na partycypację społeczną. (...) To będzie moment, kiedy będziemy podsumowywać, co się udało zrobić i pokazywać wyzwania na przyszłość - stwierdził.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 14 grudnia 1990 r. Jesienią 1993 r. w Luksemburgu miał miejsce Europejski Parlament Seniorów, w którym udział wzięli przedstawiciele organizacji seniorskich ze wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Była to inicjatywa Parlamentu Europejskiego. W konkluzji zgromadzenia rekomendowano, aby w każdym państwie członkowskim powstał Parlament Seniorów jako krajowe forum osób starszych i reprezentacja seniorów, która mogłaby wpływać na politykę państwa wobec osób starszych.

Organizatorzy i patroni
Zwołanie inauguracyjnego Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (OPS), jak głosi informacja na stronach internetowych Sejmu, jest inicjatywą największych i najbardziej reprezentatywnych środowisk seniorskich w Polsce. Należą do nich: Uniwersytety Trzeciego Wieku (reprezentowane przez Fundację "Ogólnopolskie Porozumienie UTW" i Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń UTW), Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów (liczący 500 tys. członków zrzeszonych w 2,5 tys. jednostek: okręgach, rejonach i kołach) oraz gminne rady seniorów (powstające w oparciu o art. 5c ustawy o samorządzie gminnym, mające charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny).

Patronat merytoryczny nad wydarzeniem objęła Sejmowa Komisja Polityki Senioralnej, a honorowego patronatu udzielił Marszałek Sejmu. Wsparcie organizacyjne zapewnia Kancelaria Sejmu. Pierwszą deklarację wsparcia dla inicjatywy zwołania OPS jeszcze w styczniu 2014 r. zapowiedziała ówczesna marszałek Ewa Kopacz. Kolejni marszałkowie - Radosław Sikorski i Małgorzata Kidawa-Błońska - potwierdzili tę deklarację, obejmując honorowy patronat nad OPS i podejmując decyzję o udostępnieniu Sali Posiedzeń Sejmu na realizację wydarzenia.

Czytaj też:  Sejm RP: Obywatelski Parlament Seniorów zbierze się pierwszego października
Czytaj też: Nie chcemy, aby parlament seniorów miał wymiar tylko towarzyski
Czytaj też: Kolejny etap integracji środowiska: czas na parlament seniorów 

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.