Kajakarz Aleksander Doba będzie ambasadorem Karty Seniora

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   26 maja 2015 09:31


Kajakarz Aleksander Doba będzie ambasadorem Karty Seniora

Aleksander Doba, który jako pierwszy na świecie przepłynął kajakiem Atlantyk z Europy do Ameryki, został w poniedziałek (25 maja) ambasadorem Karty Seniora. Aktywność, optymizm i realizowanie marzeń - to jego recepta na życie.

- Seniorzy w Polsce mają trzy problemy: ochrona zdrowia, samotność i ekonomia. Jeśli chodzi o zdrowie organizujemy dla nich dni zdrowia seniora, bezpłatne badania w całej Polsce. Jeśli chodzi o samotność - wspieramy ich i propagujemy ruch UTW, czyli Uniwersytetów Trzeciego Wieku. W przypadku ekonomii wymyśliliśmy projekt Ogólnopolska Karta Seniora - dzięki niej osoba 60 plus dostaje szereg zniżek w organizacjach i firmach, które w danym mieście są naszym partnerem" - powiedział prezes stowarzyszenia Manko i wydawca ogólnopolskiego "Głosu seniora" Łukasz Salwarowski.

Dodał, że jedyny warunek, by dostać kartę to wiek - trzeba mieć 60 lat i więcej. Kartę otrzymuje się w UTW, dzięki niej seniorzy mają zniżki np. w uzdrowiskach, przychodniach, kinach, basenach. Honoruje je ponad 200 firm. Kartę ma ponad 10 tys. seniorów.

- Akcja rozpoczęła się w Krakowie, bo stamtąd jesteśmy, ale działalność ma już charakter ogólnopolski. Rozmawiamy z władzami wielu miast, które mają swoje lokalne karty seniora, by te inicjatywy integrować. Nasza idea jest taka, by karta była ogólnopolska, mobilizująca seniorów do mobilności - powiedział Salwarowski.

- Zadzwoniła do nas seniorka z Białegostoku, byśmy jej wysłali kartę, bo chciała z niej skorzystać i przyjechać do syna na Śląsk. Inna pani z Sopotu prosiła o kartę, bo z nią miałaby zniżkę w uzdrowisku Nałęczów. Seniorzy są o wiele bardziej wyczuleni na oszczędność i to powoduje, że sami tej karty szukają, poświęcają czas, by ją zdobyć - mówił. Dodał, że docelowo Karta Seniora mogłaby funkcjonować jak Karta Dużej Rodziny - jako program ogólnopolski, rządowy.

Ambasadorem Karty Seniora został kajakarz, 68-letni Aleksander Doba; emerytowany inżynier mechanik z Polic. Jak mówi, nie zgadza się ze stwierdzeniem, że życie zaczyna się po 60-tce. - Życie trwa cały czas. 60-tka to żadna granica. Granice wieku, możliwości robimy sobie mentalnie. Ja czuję się młodo i mam młode pomysły - powiedział.

Dodał, że radzi wszystkim, niezależnie od wieku, by mieć marzenia. - Część z nich trzeba zamienić na plan. Potem przygotować się solidnie i je zrealizować - powiedział Doba. Jak mówił, ważne jest mieć pomysły i to w nadmiarze, by było z czego wybierać. Za istotny uznał pozytywny stosunek do życia, uśmiech, optymizm. Podczas spotkania mówił, że w planach ma kolejną wyprawę - z Nowego Jorku do Europy. Dodał, że trasa jest trudna, wody zimne, ale "stawia sobie poprzeczkę wysoko".

Doba jest pierwszym Polakiem z tytułem Podróżnika Roku. Spędził ponad sześć miesięcy w kajaku "Olo", wiosłując przez Atlantyk. Pokonał trasę około 12,4 tys. km. Wyruszył w drogę na początku października 2013 roku z Lizbony, a zakończył ją na Florydzie w kwietniu minionego roku. Pierwotnie zakładał przepłynięcie dystansu niespełna 9 tys. km. Jednak burze i awarie sprzętu zmusiły go do zmiany planu. Kajakiem pływa od 34 lat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Rynek Seniora: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24 Rynek aptek House Market
    Portal Spożywczy Puls HR Koszyk cenowy Property Design Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.