Kalisz: ruszają dwa pilotażowe programy dla osób 60+

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   01 lutego 2018 15:00


Kalisz: ruszają dwa pilotażowe programy dla osób 60+ Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dwa pilotażowe programy dla osób 60 plus uruchamia w lutym miasto. Pierwszy będzie polegał na świadczeniu nieodpłatnej pomocy w dokonywaniu drobnych napraw, drugi dotyczy przydziału mieszkań w kaliskim Domu Seniora.

Decyzję o wprowadzeniu programu pod nazwą "Złota rączka" - jak wyjaśnił naczelnik Wydziału Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Tomasz Rogoziński - podjęło miasto w porozumieniu z Kaliską Radą Seniorów, działającą przy prezydencie.

Na ten cel zaplanowano w budżecie 10 tys. zł, a sensem programu jest świadczenie nieodpłatnej pomocy ludziom starszym w wieku 60 plus w drobnych naprawach w ich mieszkaniach.

- Dla starszych osób problemem jest wymiana żarówki w wysokich mieszkaniach, cieknący kran czy niedomykające się drzwi - powiedział Rogoziński.

Zadanie - w wyniku przeprowadzonego konkursu - zostanie powierzone organizacji pozarządowej, która zatrudni fachowców i będzie koordynować działania.

Także w lutym do pierwszego w Kaliszu "Domu Seniora" przy ul. Częstochowskiej 140 wprowadzą się lokatorzy. Przygotowano dla nich łącznie 38 mieszkań jedno i dwupokojowych o powierzchni 34 i 38 metrów kwadratowych, wszystkie wyposażone w łazienki i aneks kuchenny oraz przystosowane dla osób niepełnosprawnych. W budynku znajduje się winda, a w piwnicy komórki, w których lokatorzy będą mogli przechowywać swoje rzeczy.

- Chcemy dać osobom starszym możliwość wyjścia z tych mieszkań komunalnych, gdzie mają do utrzymania za dużą powierzchnię czy z lokali w budynkach prywatnych, w których nastąpiło drastyczne zwiększenie czynszu. Koszty i ekonomia spowodowały, że ci ludzie stoją na granicy popadania w zadłużenie - wyjaśnił Rogoziński. Naczelnik dodał, że mieszkania nie będzie można dziedziczyć.

Jak poinformował przewodniczący komisji mieszkaniowej Tomasz Grudnicki, która będzie przydzielać mieszkania, koszt jednego metra kwadratowego w Domu Seniora wynosi 4,84 zł.  - Do tego dojdą opłaty za centralne ogrzewanie, wodę, ścieki i śmieci - wyjaśnił przewodniczący.

Koszt inwestycji wyniósł 1,5 mln zł. Na ten cel miasto otrzymało dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości prawie 600 tys. zł.

Kilkadziesiąt lat temu budynek przy ul. Częstochowskiej był już własnością miasta, ale obiekt przekazano Wydziałowi Pedagogiczno - Artystycznemu w Kaliszu filii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu na cele statutowe. Najpierw znajdował się tam akademik, później Zakład Edukacji Muzycznej. Ponieważ od 2014 r. obiekt stał pusty władze uczelni zaproponowały miastu przejęcie budynku za symboliczną złotówkę. W zamian miasto przekazało milion złotych na remont starej części uniwersytetu przy ul. Nowy Świat.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR