Kalisz: ruszył program "Mieszkanie dla seniora", pierwsi z nich wprowadzają się do nowych lokaliPAP/Rynek Seniora - 11 maja 2018 15:05


Pierwsi seniorzy wprowadzają się w piątek (11 maja) do wyremontowanych mieszkań w budynku po byłym akademiku przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu. Łącznie zamieszka tu 50 seniorów, dla których przygotowano 37 lokali w ramach programu "Mieszkanie dla seniora".

Jerzy i Barbara Nawrotkiewiczowie wcześniej mieszkali w kamienicy przy ul. Grodzkiej 8. Mieli do dyspozycji pokój z aneksem kuchennym. - Mieszkanie było strasznie zawilgocone. Rocznie musiałem wnieść dwie tony węgla - powiedział PAP 82-letni pan Jerzy. Małżonkowie podkreślili, że o takim mieszkaniu, jakie teraz dostali, marzyli przez całe życie.

W Domu Seniora znajduje się 19 mieszkań jednopokojowych i 18 dwupokojowych o powierzchni od 25 do 35 m kw. Wszystkie są wyposażone w łazienki i aneks kuchenny z okapem, kuchenką elektryczną i zlewem. W piwnicy wygospodarowano komórki na przechowywanie rzeczy.

Modernizacja budynku objęła elewację, izolację ścian zewnętrznych, instalacje: grzewczą, sanitarną i elektryczną. Wyremontowano posadzki, balustrady w klatce schodowej i ogrodzenie. Zamontowano także windę, a na tyłach domu pojawiły się nasadzenia, ławeczki i taras.

- Często w społeczeństwie zapomina się o osobach starszych, a jest to grupa, która zasłużyła się dla miasta i to my mamy wielki dług do spłacenia wobec nich. Realizowany program "Kalisz seniorom" jest właśnie próbą spłaty tego długu - powiedział prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Prezydent wyjaśnił, że mieszkania będą wynajmowane wyłącznie seniorom "w celu zapewnienia godnych warunków życia osobom starszym. Wielokrotnie są to osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, do których w sposób szczególny powinna być kierowana pomoc. Bardzo często ze względu na złe warunki mieszkaniowe, w jakich muszą żyć, obawiają się o swoją przyszłość" - podkreślił Grzegorz Sapiński.

W pierwszej kolejności komisja mieszkaniowa przyznała lokale tym, którzy wynajmowali duże mieszkania w komunalnych kamienicach bez centralnego ogrzewania, oraz samotnym, którzy są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wymogiem było ukończone 60 lat.

Łączna wartości inwestycji to ponad 1,5 mln zł, z czego niemal 600 tys. to bezzwrotna dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego. Miasto przejęło były akademik od Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za symboliczną złotówkę. W zamian przekazano uczelni milion złotych na remont starej części uniwersytetu przy Nowym Świecie w Kaliszu.

Z myślą o seniorach prezydent Kalisza ogłosił także konkurs dla organizacji pozarządowych na realizację zadania publicznego pn. "Złota rączka dla seniora". Zadanie będzie polegało na wsparciu osób starszych i samotnych w ich codziennym funkcjonowaniu poprzez świadczenie drobnych napraw w ich miejscu zamieszkania. - Często takie proste czynności, jak wymiana żarówki, naprawa cieknącego kranu, niesprawnego zamka lub klamki w drzwiach czy też przymocowanie półki sprawiają osobom starszym ogromny kłopot, szczególnie w sytuacji, gdy nie mogą oni liczyć na wsparcie sąsiadów lub najbliższej rodziny - powiedział prezydent Kalisza.

W budżecie miasta na ten cel zaplanowano 20 tys. zł. Oferty można składać do 8 czerwca br.