Kalisz: ruszył program "Mieszkanie dla seniora", pierwsi z nich wprowadzają się do nowych lokali

POLITYKA SENIORALNA

Autor: PAP/Rynek Seniora   11 maja 2018 15:05


Kalisz: ruszył program "Mieszkanie dla seniora", pierwsi z nich wprowadzają się do nowych lokali Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Pierwsi seniorzy wprowadzają się w piątek (11 maja) do wyremontowanych mieszkań w budynku po byłym akademiku przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu. Łącznie zamieszka tu 50 seniorów, dla których przygotowano 37 lokali w ramach programu "Mieszkanie dla seniora".

Jerzy i Barbara Nawrotkiewiczowie wcześniej mieszkali w kamienicy przy ul. Grodzkiej 8. Mieli do dyspozycji pokój z aneksem kuchennym. - Mieszkanie było strasznie zawilgocone. Rocznie musiałem wnieść dwie tony węgla - powiedział PAP 82-letni pan Jerzy. Małżonkowie podkreślili, że o takim mieszkaniu, jakie teraz dostali, marzyli przez całe życie.

W Domu Seniora znajduje się 19 mieszkań jednopokojowych i 18 dwupokojowych o powierzchni od 25 do 35 m kw. Wszystkie są wyposażone w łazienki i aneks kuchenny z okapem, kuchenką elektryczną i zlewem. W piwnicy wygospodarowano komórki na przechowywanie rzeczy.

Modernizacja budynku objęła elewację, izolację ścian zewnętrznych, instalacje: grzewczą, sanitarną i elektryczną. Wyremontowano posadzki, balustrady w klatce schodowej i ogrodzenie. Zamontowano także windę, a na tyłach domu pojawiły się nasadzenia, ławeczki i taras.

- Często w społeczeństwie zapomina się o osobach starszych, a jest to grupa, która zasłużyła się dla miasta i to my mamy wielki dług do spłacenia wobec nich. Realizowany program "Kalisz seniorom" jest właśnie próbą spłaty tego długu - powiedział prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński.

Prezydent wyjaśnił, że mieszkania będą wynajmowane wyłącznie seniorom "w celu zapewnienia godnych warunków życia osobom starszym. Wielokrotnie są to osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności, do których w sposób szczególny powinna być kierowana pomoc. Bardzo często ze względu na złe warunki mieszkaniowe, w jakich muszą żyć, obawiają się o swoją przyszłość" - podkreślił Grzegorz Sapiński.

W pierwszej kolejności komisja mieszkaniowa przyznała lokale tym, którzy wynajmowali duże mieszkania w komunalnych kamienicach bez centralnego ogrzewania, oraz samotnym, którzy są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wymogiem było ukończone 60 lat.

Łączna wartości inwestycji to ponad 1,5 mln zł, z czego niemal 600 tys. to bezzwrotna dotacja z Banku Gospodarstwa Krajowego. Miasto przejęło były akademik od Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za symboliczną złotówkę. W zamian przekazano uczelni milion złotych na remont starej części uniwersytetu przy Nowym Świecie w Kaliszu.

Z myślą o seniorach prezydent Kalisza ogłosił także konkurs dla organizacji pozarządowych na realizację zadania publicznego pn. "Złota rączka dla seniora". Zadanie będzie polegało na wsparciu osób starszych i samotnych w ich codziennym funkcjonowaniu poprzez świadczenie drobnych napraw w ich miejscu zamieszkania. - Często takie proste czynności, jak wymiana żarówki, naprawa cieknącego kranu, niesprawnego zamka lub klamki w drzwiach czy też przymocowanie półki sprawiają osobom starszym ogromny kłopot, szczególnie w sytuacji, gdy nie mogą oni liczyć na wsparcie sąsiadów lub najbliższej rodziny - powiedział prezydent Kalisza.

W budżecie miasta na ten cel zaplanowano 20 tys. zł. Oferty można składać do 8 czerwca br.

Podobał się artykuł? Podziel się!

BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekseniora.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Seniora: polub nas na Facebooku

Obserwuj Rynek Seniora na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych


Dyskusje


POLECAMY W PORTALACH

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu
    Dobrzemieszkaj Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Infodent24
    Rynek aptek House Market Portal Spożywczy Puls HR Property Design
    Koszyk cenowy Sady Ogrody Promocjada Puls HR